Trwa ładowanie...

Oszuści nie śpią. Podają się za pracowników sanepidu i wyłudzają dane

Ktoś dzwoni, przedstawia się jako pracownik Państwowej Inspekcji Sanitarnej i prosi o podanie danych osobowych, by zapisach rozmówcę na test? To oszustwo, próba wyłudzenia. Owszem, pracownicy sanepidu dzwonią, ale nigdy nie proszą o podanie danych.

Pracownicy sanepidu dzwonią do osób znajdujących się w bazie, ale nie proszą o podanie danych osobowychPracownicy sanepidu dzwonią do osób znajdujących się w bazie, ale nie proszą o podanie danych osobowychŹródło: pixabay.com
dv0hb8i

Państwowa Inspekcja Sanitarna przeprowadza wywiady epidemiologiczne z obywatelami, co ma związek z "działaniami przeciwepidemicznymi" – przypomniał w poniedziałkowym komunikacie GIS. Nigdy jednak w czasie rozmowy telefonicznej nie pada prośba o podanie danych osobowych, a jedynie o ich potwierdzenie.

Jeśli więc dzwoni do nas ktoś, kto podaje się za pracownika sanepidu i na "dzień dobry" prosi o podanie imienia, nazwiska i peselu – co ma gwarantować skierowanie na test – musi się nam w głowie zapalić lampka ostrzegawcza.

Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej – jak wyjaśniono – przeprowadzają wywiady epidemiologiczne z osobami, których dane zawarte są w systemach teleinformatycznych. Komplet informacji identyfikujących obywatela pracownik sanepidu ma więc przed oczami i ni musi o nie pytać.

dv0hb8i

Główny Inspektorat Sanitarny podkreśla, że osobom anonimowym, które proszą o podanie danych osobowych, a nie o ich potwierdzenie, nie należy takich informacji udzielać.

Sąd stanął po stronie sanepidu. "Ogromny chaos prawny. To bardzo niebezpieczne"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dv0hb8i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv0hb8i