Trwa ładowanie...

Oszuści nie śpią. Podają się za pracowników sanepidu i wyłudzają dane

Ktoś dzwoni, przedstawia się jako pracownik Państwowej Inspekcji Sanitarnej i prosi o podanie danych osobowych, by zapisach rozmówcę na test? To oszustwo, próba wyłudzenia. Owszem, pracownicy sanepidu dzwonią, ale nigdy nie proszą o podanie danych.

Share
Pracownicy sanepidu dzwonią do osób znajdujących się w bazie, ale nie proszą o podanie danych osobowych
Pracownicy sanepidu dzwonią do osób znajdujących się w bazie, ale nie proszą o podanie danych osobowychŹródło: pixabay.com
d2phawb

Państwowa Inspekcja Sanitarna przeprowadza wywiady epidemiologiczne z obywatelami, co ma związek z "działaniami przeciwepidemicznymi" – przypomniał w poniedziałkowym komunikacie GIS. Nigdy jednak w czasie rozmowy telefonicznej nie pada prośba o podanie danych osobowych, a jedynie o ich potwierdzenie.

Jeśli więc dzwoni do nas ktoś, kto podaje się za pracownika sanepidu i na "dzień dobry" prosi o podanie imienia, nazwiska i peselu – co ma gwarantować skierowanie na test – musi się nam w głowie zapalić lampka ostrzegawcza.

Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej – jak wyjaśniono – przeprowadzają wywiady epidemiologiczne z osobami, których dane zawarte są w systemach teleinformatycznych. Komplet informacji identyfikujących obywatela pracownik sanepidu ma więc przed oczami i ni musi o nie pytać.

d2phawb

Główny Inspektorat Sanitarny podkreśla, że osobom anonimowym, które proszą o podanie danych osobowych, a nie o ich potwierdzenie, nie należy takich informacji udzielać.

Sąd stanął po stronie sanepidu. "Ogromny chaos prawny. To bardzo niebezpieczne"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2phawb

Podziel się opinią

Share
d2phawb
d2phawb