Trwa ładowanie...

Oto kraje z najniższym i najwyższym bezrobociem w UE. Jak wypada Polska?

Nowe dane w niewielkim stopniu zmieniły wartość europejskiej waluty.

Oto kraje z najniższym i najwyższym bezrobociem w UE. Jak wypada Polska?Źródło: Eastnews, fot: SylentPress/East News
d1h66sl
d1h66sl

W sierpniu bezrobocie w strefie euro wyniosło w 10,1 procent, a w całej Unii Europejskiej odsetek osób bez pracy jest równy 8,6 procent. Takie dane opublikował w piątek Eurostat. Największy problem z bezrobociem ma obecnie Grecja i Hiszpania, a najlepiej pod tym względem wypadają Czechy oraz Niemcy. Nowe dane w niewielkim stopniu zmieniły wartość europejskiej waluty.

Jak podaje Eurostat, najmniejsze bezrobocie notują Czechy. Bez pracy jest tam tylko 3,9 procent obywateli. Na drugim miejscu pod tym względem znalazły się Niemcy. W zestawieniu bardzo dobrze wypada również Polska, która może się pochwalić bezrobociem na poziomie 5,9 procent. Daje to naszemu krajowi 7 miejsce spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. To mniej niż wynosi obecnie stopa bezrobocia podawana przez GUS. Polski urząd podał, że w sierpniu odsetek osób bez pracy wyniósł 8,5 procent.

Z kwestią bezrobocia słabo radzą sobie takie kraje jak Grecja, Hiszpania, Chorwacja, Cypr czy Włochy. Według europejskiego urzędu statystycznego bezrobocie wynosi tam ponad 11 procent.

[

Źródło: money.pl/Eurostat dane za czerwiec *dane za lipiec ]( # )

d1h66sl

Najnowszy raport Eurostatu w niewielkim stopniu odbija się na notowaniach europejskiej waluty. Zmiana ceny euro to przede wszystkim zasługa prognoz dotyczących grudniowej podwyżki stóp procentowych w USA. Po ostatnim posiedzeniu Fed, rynek coraz bardziej oswaja się z myślą, że podwyżka nastąpi w grudniu. To natomiast umacnia dolara względem euro.

Główna para walutowa (EUR/USD) traci w piątek 0,4 procent, a jej kurs to 1,11. W stosunku do polskiej waluty, około południa euro kosztowało 4,31 zł.
W euro uderzają także problemy giganta europejskiego sektora finansowego. Ze względu na ostatnie wydarzenia, inwestorzy coraz bardziej tracą zaufanie do Deutsche Banku. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

d1h66sl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1h66sl