Trwa ładowanie...

Otwarto dla ruchu odcinek autostrady A1 Czerniewice-Włocławek

Odcinek autostrady A1 z Czerniewic koło Torunia do Włocławka (Kujawsko-Pomorskie) został otwarty dla ruchu w nocy z piątku na sobotę. Ostatni kujawsko-pomorski odcinek autostrady, łączący Włocławek z Kowalem, zostanie udostępniony prawdopodobnie za miesiąc.

Otwarto dla ruchu odcinek autostrady A1 Czerniewice-WłocławekŹródło: WP.PL
d2hk20p
d2hk20p

- Oddany do ruchu odcinek od węzła Czerniewice do węzła Włocławek Zachód stanowi sumę dwóch pierwszych odcinków budowanej autostrady i fragmentu odcinka trzeciego, stanowiąc tym samym ok. 70 proc. całej nowo budowanej trasy z Czerniewic do Kowala. Na podstawie warunkowego pozwolenia na użytkowanie pasa jezdnego autostrady trasa główna i wszystkie jej elementy zostały udostępnione kierowcom natomiast nadal będą mogły być kontynuowane prace m.in. na drogach lokalnych, serwisowych i miejscach obsługi podróżnych, które na razie nie zostały udostępnione - poinformował w sobotę Tomasz Okoński z oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Bydgoszczy.

Mamy to na mapach! Zobacz: Nowe autostrady i ekspresówki jeszcze przed Wigilią! »Nowe autostrady i ekspresówki jeszcze przed Wigilią! »

Jak zaznaczył, kierowcy mogą poruszać się po autostradzie z taką samą prędkością, jak na innych odcinkach A1, ale muszą się liczyć z tym, że w niektórych miejscach może zostać wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu, niezbędna dla dokończenia pozostałych robót. Przejazd nowym odcinkiem autostrady będzie na razie bezpłatny.

d2hk20p

Na nowym odcinku autostrady A1 wprowadzono pilotażowo program dostosowania oznakowania autostradowego do standardów europejskich. Węzły drogowe otrzymały numerację i nowe nazewnictwo (węzeł nr 12 Czerniewice, nr 13 Ciechocinek, nr 14 Włocławek Północ, nr 15 Włocławek Zachód).

Dodatkowo tablice drogowskazowe wraz ze strzałkami zostały rozmieszczone nad właściwymi pasami ruchu. Takie rozwiązania od lat są stosowane na zachodzie Europy i są wygodniejsze dla użytkowników drogi, niż system dotychczas stosowany w Polsce.

W związku z udostępnieniem do ruchu nowego odcinka autostrady, zmieniła się organizacja ruchu na drodze krajowej numer 1 biegnącej równolegle do nowo budowanej trasy. Obecna droga nr 1 stała się drogą krajową nr 91, zmienił się też dotychczasowy układ drogowy w okolicach węzłów drogowych i na drogach dojazdowych do autostrady.

Kierowcy jadący z kierunku Łodzi mogą dojechać drogą krajową nr 1 do Włocławka, a dalej drogą nr 62 kierować się na węzeł autostradowy Włocławek Zachód. Dla kierowców jadących z północy oraz dla mieszkańców Torunia najważniejszą zmianą jest likwidacja połączenia A1 z drogą krajową nr 91 (dotychczas nr 1) na węźle Czerniewice, przy wyjeździe z Torunia w kierunku Łodzi.

d2hk20p

Pierwotnie zapowiadano, że odcinek A1 Czerniewice-Kowal gotowy będzie we wrześniu 2012 roku, ale gdy się to nie udało, to na początku września 2012 r. zostały zerwane kontrakty z dotychczasowymi wykonawcami. Odcinek Czerniewice-Brzezie budowało konsorcjum, którego liderem była firma SRB Civil Engineering Limited, a odcinek Brzezie-Kowal - konsorcjum, którego liderem spółka PBG.

W ogłoszonym ponownie przetargu na dokończenie fragmentu autostrady A1 Czerniewice-Kowal wygrała oferta Salini Polska opiewająca na 450 mln zł brutto dla odcinka Czerniewice-Brzezie o długości 34,5 km i 608 mln zł brutto dla odcinka Brzezie-Kowal długości 29,5. Budowa jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

d2hk20p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hk20p