Otwock chce mieć walutę równoległą. To pierwszy taki pomysł w Polsce
Oprócz braku odsetek, nowa równoległa waluta byłaby niewymienialna. Jej pokrycie stanowiłby nieruchomości należące do gminy lub powiatu oraz podatek pobierany od nich.
20.10.2016 | aktual.: 20.10.2016 17:32
Marka otwocka, tak miałaby się nazywać pierwsza równoległa waluta w Polsce - podaje portalsamorządowy.pl. Celem jej powstania jest przede wszystkim ożywienie lokalnej przedsiębiorczości. Mechanizm jest prosty - taką walutę można wydać tylko na miejscu,dzięki czemu zostaje w lokalnej społeczności.
Oprócz braku odsetek, nowa równoległa waluta byłaby niewymienialna. Jej pokrycie stanowiłby nieruchomości należące do gminy lub powiatu oraz podatek pobierany od nich.
Marka otwocka ma przede wszystkim ożywić przedsiębiorczość w regionie - dzięki niej powstałyby nowe miejsca pracy i zwiększyłyby się obroty przedsiębiorców.
Według Marka Leśkiewicza, radnego Otwocka, nowa waluta na początku miałaby formę elektroniczną, a z czasem można by zacząć bić monety. ##Potrzebna decyzja Wniosek o utworzenie i opodatkowanie waluty równoległej w wysokości 3 proc. w skali roku, pobieranej automatycznie przez system informatyczny, złożył w złożył w Ministerstwie Finansów Marek Leśkiewicz, jeden z radnych Otwocka. Dodatkowo wnioskował też dla każdego obywatela miasta o 3,6 mln jednostek tej waluty rocznie.
Na razie decyzja w tej sprawie nie zapadła, ale samorządowcy mają na początku grudnia przekonywać do tej inicjatywy posłów. Obie strony dyskusji spotkają się na specjalnej konferencji. Deklarację o chęci współpracy wyraził już prezydent i wiceprezydent Otwocka, starosta powiatowy oraz przedsiębiorcy. ##Nie tylko w Polsce Alternatywna waluta to nie autorski pomysł otwockich radnych. Tego typu rozwiązanie stosowane jest już w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii, Szwajcarii i Holandii. W USA prawie każdy stan posiada taką walutę.