Trwa ładowanie...
d111sls

Oznakowanie zużycia energii. Senatorowie za mniejszymi karami dla firm

Łatwiejsze będzie kontrolowanie oznakowań zużycia energii, umieszczanych na urządzeniach wykorzystujących energię elektryczną - zakłada to nowelizacja ustawy, przyjęta w czwartek bez poprawek przez Senat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Oznakowanie zużycia energii. Senatorowie za mniejszymi karami dla firm
(Fotolia)
d111sls

Przedsiębiorca oszukał cię, gdy kupowałeś pralkę czy lodówkę? Teraz czeka go niższa kara. Tak zakłada nowelizacja ustawy o oznakowaniu urządzeń elektrycznych. Bez poprawek w czwartek przyjął ją Senat. Jednocześnie parlamentarzyści umożliwią łatwiejsze zapoznanie się z informacjami o rzeczywistym zużyciu energii.

Nowelizację ustawy o obowiązkach w zakresie informowania o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię poparło 50 senatorów, jeden był przeciw, wstrzymało się 21. Nowe przepisy pozwolą uzupełnić luki w regulacjach dotyczących kontroli takich produktów, umożliwiające zharmonizowanie krajowych przepisów z prawem UE.
Zmniejszają też kary za naruszenie przepisów dotyczących etykietowania urządzeń, wykorzystujących energię elektryczną. Zgodnie z obecną ustawą wynoszą one od pięciokrotnego do dwudziestokrotnego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej. Teraz mają wynosić od jednokrotnego do dziesięciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej.

Projekt nowelizacji przedłożyło Ministerstwo Gospodarki. Nowela zmienia ustawę z 14 września 2012 r. o obowiązkach w zakresie informowania o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię.

d111sls

Nowelizacja doprecyzowuje pojęcie karty, która jest dołączana do urządzeń elektrycznych. Ma ona zawierać - napisaną po polsku - tabelę informacyjną dotyczącą parametrów technicznych danego urządzenia. Jego dostawca będzie zobowiązany do dołączenia tej karty do broszur lub innej dokumentacji. Oznacza to, że karta nie będzie musiała być - jak do tej pory - dołączana do każdego produktu oddzielnie. Karta może być zawarta tylko w folderze produktu. To dystrybutor urządzeń będzie miał obowiązek udostępniania użytkownikowi końcowemu karty produktu.

Do noweli dodano także nowy rozdział, w którym zamieszczono przepisy dotyczące kontroli realizacji programu Energy Star. Jest to dobrowolny program ustanowiony przez Agencję Ochrony Środowiska USA, którego celem jest poprawa efektywności energetycznej urządzeń biurowych. Wszystkie urządzenia oznaczone tym logo są energooszczędne i nie mają negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Program jest realizowany na podstawie umowy między rządem USA a Unią Europejską.

Kontrolę będzie przeprowadzał Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), który sprawdzi, czy logo to używane jest prawidłowo. W nowelizacji określono sposób i tryb przeprowadzania kontroli oraz zasady sporządzania protokołu pokontrolnego.

d111sls

Podziel się opinią

Share
d111sls
d111sls