Trwa ładowanie...

Pacjent po zabiegu może wylądować w hostelu

Narodowy Fundusz Zdrowia szuka oszczędności gdzie się da. Znalazło je Polskie Towarzystwo Onkologiczne. 130 mln zł można oszczędzić na szpitalnych łóżkach - pisze "Puls Biznesu".

Pacjent po zabiegu może wylądować w hosteluŹródło: WP.PL, fot: Łukasz Szelemej
d4mrmrq
d4mrmrq

PTO podkreśla, że znaczna część chorych leży na oddziałach ze względów socjalnych, a nie zdrowotnych. Hospitalizowanych jest 37 proc. pacjentów w trakcie radioterapii, 2-3 razy więcej niż na Zachodzie. Funduszowi bardziej opłacałoby się dopłacić do dojazdów i hosteli niż lokować pacjenta w szpitalu, gdzie osobodoba kosztuje średnio 420 zł.

Pieniądze oszczędzone w ten sposób, nawet 130 mln zł, zostałyby przeznaczone na radioterapię, co pomogłoby zdiagnozować i wyleczyć więcej chorych.

Te propozycje są pozytywnie oceniane przez ekspertów rynku medycznego. Jednak ich wprowadzenie jest niemożliwe ze względu na przepisy polskiego prawa, które stanowią, że NFZ może płacić jedynie za świadczenia medyczne.

Prof. Sergiusz Nawrocki z PTO uważa, że jest szansa na wypracowanie takiego rozwiązania, które pozwoli na otwarcie furtki prawnej dla propozycji PTO bez zmieniania ustawy o NFZ. Po pierwsze, trzeba ustalić wyceny na takim poziomie, by szpitalom opłacało się leczenie osób w trybie ambulatoryjnym. Dzisiaj jest odwrotnie. Szpitale wolą przetrzymać pacjenta kilka dni, licząc na dodatkowe pieniądze.

Zdaniem Nawrockiego lecznice mogłyby przekształcić oddziały medyczne w hostelowe. Te, które nie miałyby warunków, mogłyby podpisać umowę z placówką zewnętrzną na świadczenie tego typu usług.

d4mrmrq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mrmrq