Trwa ładowanie...

Pakiet pomocowy dla Irlandii wyniesie 85 mld euro

Pakiet pomocowy dla Irlandii, o który zwróciła się do Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), wyniesie ok. 85 mld euro (338 mld zł) na przestrzeni trzech lat - podała irlandzka publiczna RTE.

Pakiet pomocowy dla Irlandii wyniesie 85 mld euroŹródło: AP, fot: Peter Morrison
d2ejxq7
d2ejxq7

RTE nie ujawniła źródła, z którego dowiedziała się o wysokości pożyczki.

48 mld ma zostać przeznaczone na finansowanie deficytu budżetowego Irlandii przez najbliższe trzy lata, ok. 15-20 mld euro - na rekapitalizację banków, a ok. 20 mld euro - na rezerwę dla banków.

Pakiet pomocowy w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniesie ok. 20 tys. euro (80 tys. zł). Zdaniem części ekonomistów do uratowania Irlandii przed zapaścią finansową może być potrzebna jeszcze większa suma.

Reuters zauważa, że pożyczka tej wielkości pociągnie za sobą zwiększony udział rządu w bankach, które z niej skorzystają. "Financial Times" podał we wtorek, powołując się na przedstawicieli irlandzkiego rządu, że przejmie on udział większościowy w Bank of Ireland, ale będzie chciał uniknąć pełnej nacjonalizacji tej instytucji.

d2ejxq7

Irlandzkie Ministerstwo finansów zbył wiadomości RTE stwierdzeniem, że są to przedwczesne "spekulacje", a pakiet pomocy wciąż jest negocjowany. - Zespoły techniczne wciąż starają się określić wysokość pakietu. Spodziewamy się, że negocjacje potrwają kilka tygodni - wyjaśnił.

W niedzielę Irlandia formalnie zwróciła się o wielką pożyczkę do UE i MFW, by ratować swe banki. Ministrowie finansów Unii Europejskiej szybko zgodzili się na udzielenie Irlandii pomocy, podkreślając, że chodzi o zabezpieczenie stabilności finansowej w UE i w strefie euro.

4,5-milionową Irlandię czekają co najmniej cztery lata głębokich cięć budżetowych i podwyżek podatków. Ten program konsolidacji fiskalnej na sumę 15 miliardów euro ma umożliwić zredukowanie deficytu budżetowego (32% PKB) do wymaganego przez strefę euro poziomu 3% do 2014 roku.

d2ejxq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ejxq7