Pakiety medyczne zagrożone
Dla wielu firm fundowanie opieki zdrowotnej pracownikom może się stać nieopłacalne - ostrzega "Rzeczpospolita". Pakiety medyczne dające łatwy dostęp do lekarza to standard w polskich firmach. Korzysta z nich 1,5 - 2 mln osób.
04.01.2011 | aktual.: 04.01.2011 10:30
Dotychczas prywatna opieka zdrowotna, którą firmy opłacają pracownikom, była wolna od VAT. Już 1 lutego może się to zmienić. Pracodawca, fundując pakiet medyczny wartości np. 100 zł miesięcznie, będzie musiał odprowadzić od tego 23-proc. VAT. Jednocześnie nie będzie mógł przerzucić tych kosztów na zainteresowanego. - Po takich zmianach fundowanie abonamentów medycznych może się stać nieopłacalne - mówi gazecie Tomasz Grunwald, partner w firmie doradczej KPMG.
Wyjaśnia on, że zmiany wynikają z dwóch nowelizacji ustawy o VAT. Pierwsza, która obowiązuje od 1 stycznia, zmieniła zasady zwolnienia z tego podatku świadczeń medycznych. Obok zakresu usług zasadnicze stało się to, kto je świadczy. Bez VAT pozostaną m.in. usługi, które służą profilaktyce, ratowaniu i poprawie zdrowia, świadczone przez zakłady opieki zdrowotnej oraz lekarzy, pielęgniarki, dentystów.
- Z nowelizowanych przepisów wynika jednoznacznie, iż po 1 lutego nie będzie już podstawy zwolnienia z VAT pakietów przekazywanych pracownikom - twierdzi Roman Namysłowski, starszy menedżer w firmie doradczej Ernst & Young. Według niego, oznacza to kolejny duży spór związany z opodatkowaniem świadczeń medycznych.