Trwa ładowanie...
d490c85

Pani socjolog za kierownicą tira

24-letnia Marta Firlit z Przecławia koło
Brzezin (aktualnie mieszkająca w Łodzi) zostanie zapewne jedynym w
Polsce socjologiem - kierowcą tira. Drobna blondynka, ważąca 60
kg, będzie mogła prowadzić nawet 40-tonowe ciężarówki - przewiduje
"Express Ilustrowany".

d490c85
d490c85

Pani Marta skończyła socjologię na Uniwersytecie Łódzkim i właśnie pisze pracę magisterską. We wtorek zaś celująco zdała wewnętrzny sprawdzian na prawo jazdy kategorii C w Łódzkim Stowarzyszeniu Przewoźników Międzynarodowych i Spedytorów. Jeszcze w tym tygodniu przystąpi do egzaminu państwowego. Marzy też o prowadzeniu cysterny i zamierza zdobyć... licencję pilota.

_ Pierwszy raz zasiadłam za kierownicą samochodu na polnej drodze jako 13-letnia dziewczynka _ - mówi Marta Firlit. _ Lubię prowadzić, przychodzi mi to z łatwością. Spędziłam za kierownicą tira 30 godzin i cieszę się, że nauczyłam się jeździć tak dużym i ciężkim samochodem. Nie boję się również drobnych awarii i napraw. W razie potrzeby poradzę sobie z wymianą koła, które waży 120 kg. _

Dlaczego przyszła magister socjologii zamierza zostać kierowcą? _ Chcę jeździć tirem, gdyż zarobki są wysokie (4 - 5 tys. zł netto miesięcznie), można poznać różne zakątki Europy i zdobyć wiedzę dotyczącą logistyki. Kto wie, może przyda mi się ona, gdy kiedyś będę chciała założyć własną firmę logistyczną? Wtedy żaden kierowca nie wprowadzi mnie w błąd _ - mówi.

Pani Marta robi prawo jazdy kategorii C w ramach programu unijnego "Jeżdżę w Europie". Mając umiejętność kierowania tirem, szybciej znajdzie pracę niż jako socjolog. Aktualnie brakuje kierowców dużych ciężarowych samochodów, którzy miesięcznie przejeżdżają 10-15 tys. kilometrów.

_ Organizujemy w tym roku bezpłatne kursy na prawo jazdy kat. C dla 75 osób _- mówi Andrzej Majewski, prezes Łódzkiego Stowarzyszenia Przewoźników Międzynarodowych i Spedytorów. _ Pieniądze na kształcenie kierowców samochodów ciężarowych - 1,3 mln zł _ - pochodzą z funduszy europejskich. Na taki kurs czeka w kolejce 1200 osób. (PAP)

d490c85
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d490c85