Trwa ładowanie...

Państwo dopłaci do remontów budynków

Będzie się można ubiegać o tanie kredyty na remonty budynków postawionych przed 14 sierpnia 1961 r., a wymianę okien czy instalacji sfinansować z książeczki mieszkaniowej.

Share
Państwo dopłaci do remontów budynkówŹródło: WP.PL
d2oe1ej

Tak zadecydował w piątek Sejm, uchwalając ustawę o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Te przepisy są bardzo potrzebne. Po wielu budynkach gołym okiem widać, że są w katastrofalnym stanie.

O kredyt remontowy będą się mogły starać spółdzielnie mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego, wspólnoty mieszkaniowe (jeżeli większość lokali należy do osób fizycznych)
i właściciele budynków. Można go będzie uzyskać tylko na remont budynków, w których są więcej niż dwa lokale, oraz oddanych do użytkowania przed 14 sierpnia 1961 r.

d2oe1ej

Ile dostaną

Premia remontowa to dofinansowanie spłaty 20 proc. kredytu zaciągniętego na remont (nie może być większa niż 15 proc. wszystkich kosztów przedsięwzięcia). Kredytu mają udzielać banki komercyjne, które podpiszą umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Pieniądze na premię będą pochodziły z Funduszu Remontów i Termomodernizacji (dysponuje nim właśnie BGK)
. Według Jacka Łapińskiego, dyrektora Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych, to dobre rozwiązanie. _ Gdańsk jest współwłaścicielem w 3500 wspólnotach, tylko 20 proc. miało remonty _ – wyjaśnia.

Coraz częściej wspólnoty finansują je nie z funduszu remontowego, lecz z kredytu bankowego. Chętnych więc nie zabraknie.

Wykonanie wyroku

Właściciele kamienic będą też mogli liczyć na premię kompensacyjną. Ministerstwo Infrastruktury szacuje, że wyniesie ona od 200 do 750 zł za mkw., ale nie całej powierzchni użytkowej budynku, lecz tylko tej części, którą od 12 listopada 1994 do 25 kwietnia 2005 r. zajmowały lokale kwaterunkowe. Prawo do niej uzyska osoba fizyczna będąca 25 kwietnia 2005 r. właścicielem kamienicy, w której znajduje się (lub znajdował) przynajmniej jeden lokal kwaterunkowy z czynszem regulowanym.

Premia ma być wykonaniem wyroku Trybunału w Strasburgu w sprawie Marii Hutten-Czapskiej z 19 czerwca 2006 r. Trybunał zobowiązał rząd do przygotowania przepisów mających zrekompensować ograniczanie podwyżek czynszów. Dotyczy to ok. 100 tys. właścicieli kamienic, a budżet państwa będzie kosztowało 194 mln zł.

d2oe1ej

_ Powinnyśmy dostać odszkodowanie do ręki, a nie w formie kredytów _ – uważa Helena Perlicka, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości.

Posiadacze książeczek mieszkaniowych będą się mogli starać o premię gwarancyjną na wymianę okien, instalacji gazowej lub elektrycznej. Łączny koszt robót nie będzie mógł być jednak niższy od wartości wkładu na książeczce wraz z premią (na dzień złożenia wniosku). Gra jest warta świeczki, bo premia wynosi średnio 7 tys zł. Zapał posiadaczy książeczek mogą skutecznie ostudzić poważne ograniczenia, które będą wprowadzone w trosce o budżet państwa. Minister infrastruktury ma wydawać rozporządzenie, w którym określi, w jakich latach posiadacze książeczek mieszkaniowych mogą skorzystać z premii. Jeśli tego nie zrobią, okazja im przepadnie. Przepisy będą obowiązywać w praktyce od połowy 2009 r.

Renata Krupa-Dąbrowska
Rzeczpospolita

opinia

Piotr Styczeń, wiceminister infrastruktury
Pieniędzy nie powinno zabraknąć. Już w tej chwili mamy przeznaczone na ten cel w budżecie 200 mln zł. W przyszłym roku będzie ich jeszcze więcej, bo ok. 350 mln zł. Jak będzie w latach następnych, trudno przewidzieć. Ustawa została uchwalona w czasie kryzysu finansowego. Nie sądzę jednak, by miało to większy wpływ na udzielanie tych kredytów. To banki odchodzą teraz od kredytów wysokiego ryzyka, a te, których dotyczy uchwalona ustawa, do takich akurat nie należą, bo będą dotowane przez państwo. Wiem, że nie wszystkim właścicielom kamienic podoba się forma realizacji wyroku w sprawie Hutten-Czapskiej. Nigdzie jednak na świecie nie jest tak, że otrzymuje się 100 proc. odszkodowania za utracone korzyści. Poza tym formuła premii kompensacyjnej została zaakceptowana przez Trybunał w Strasburgu, a w grudniu jakość naszych przepisów w tej sprawie oceni Komitet Ministrów Rady Europy.

d2oe1ej
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2oe1ej
d2oe1ej