Trwa ładowanie...
dpirlot

PAP z kamerą w kopalni Kazimierz-Juliusz: nadal pracuje tam ponad 220 osób

W kwartał po zakończeniu wydobycia w ostatniej czynnej w Zagłębiu Dąbrowskim kopalni Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu nadal pracuje tam ponad 220 osób. Ostatnią tonę węgla uroczyście wydobyto tam na powierzchnię pod koniec maja; wówczas w kopalni pracowało ok. 400 osób.

Share
dpirlot

Udostępniamy nagranie wideo:

https://wideo.pap.pl/videos/10714/

Sprawy górnicze to jeden z tematów kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi. Pod koniec sierpnia premier Ewa Kopacz zaprosiła kandydatkę PiS na premiera Beatę Szydło do współpracy na rzecz śląskich górników. Wcześniej Szydło wezwała Kopacz do przedstawienia planu ws. polskiego górnictwa.

dpirlot

Ostatnią tonę węgla w Kazimierzu-Juliuszu wydobyto na powierzchnię 29 maja. Była to ostatnia pracująca jeszcze kopalnia węgla kamiennego w Zagłębiu Dąbrowskim. Przez poprzednie lata była spółką zależną Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW). Obecnie należy do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK).

Jak przekazał PAP zastępca dyrektora Kazimierza-Juliusza Cezary Cebula, w kwartał po zakończeniu wydobycia w należącym do SRK zakładzie pracowało bezpośrednio ok. 50 osób. Większość prac przy obsłudze szybów i urządzeń trzeba było zlecić firmom zewnętrznym - w ten sposób pracuje ponad 150 osób. Dodatkowo prace zabezpiecza ponad 20 ratowników z Katowickiego Holdingu Węglowego.

W kopalni trwają przygotowania do jej likwidacji. Roboty polegają na demontażu i wydawaniu na powierzchnię urządzeń i maszyn, które można jeszcze zagospodarować. W tym roku planowane jest rozpoczęcie zamykania wyrobisk dołowych - w pierwszym etapie o łącznej długości ok. 3 km. Cała kopalnia ma ponad 32 km wyrobisk - ich likwidacja będzie rozłożona do końca 2016 r.

Prace z tym związane wymagają ciągłej obecności ludzi pod ziemią. Szyby przeznaczone do jazdy pracowników nadal więc są czynne; załoga zjeżdża i wyjeżdża w układzie trzyzmianowym. Innym szybem wywożone są urządzenia, pracują też peryferyjne szyby wentylacyjne. Po zakończeniu likwidacji dołu - i wyłączeniu wentylatorów oraz pomp - likwidacja powierzchni zakładu przewidziana jest do końca 2018 r.(PAP)

mtb/ hgt/

Pobranie jest możliwe po podaniu loginu i hasła:

użytkownik: wideo01

hasło: OZsV2TzG%!if

dpirlot

Podziel się opinią

Share
dpirlot
dpirlot