Trwa ładowanie...

Papież Franciszek mocno zaniepokojony. "Dramatyczne rozmiary bezrobocia na świecie"

- Bezrobocie na świecie wśród osób młodych i dojrzałych osiągnęło dramatyczne rozmiary i wymaga poczucia sprawiedliwości, a także odpowiedzialności - powiedział papież Franciszek podczas spotkania w sobotę z watykańską fundacją Centesimus Annus - Pro Pontefice.

Papież Franciszek mocno zaniepokojony. "Dramatyczne rozmiary bezrobocia na świecie"Źródło: PAP, fot: CLAUDIO PERI
d1d370i
d1d370i

W przemówieniu do uczestników kongresu fundacji Franciszek mówił: "Jak nie być zaniepokojonym poważnym problemem bezrobocia osób młodych i dojrzałych, które nie dysponują środkami, by rozwijać samych siebie?".

- To problem, który osiągnął naprawdę dramatyczne rozmiary tak w krajach rozwiniętych, jak i w tych rozwijających się i wymaga rozwiązania w poczuciu sprawiedliwości międzypokoleniowej i odpowiedzialności za przyszłość - oświadczył papież.

Zwracając się do 250 osób, przybyłych na konferencję na temat zatrudnienia i godności oraz solidarności społecznej, Franciszek stwierdził, że wszystkim wysiłkom na rzecz poprawy sytuacji musi towarzyszyć troska nie tylko o jednostki, ale także o rodziny.

Przypomniał, że podczas dwóch niedawnych synodów biskupów na temat rodziny mówiono, że to na niej odbijają się problemy z zatrudnieniem.

d1d370i

Papież podziękował fundacji za starania na rzecz poszukiwania "alternatywnych sposobów rozumienia ekonomii, rozwoju i handlu", by - jak zaznaczył - odpowiedzieć na etyczne wyzwania, wynikające między innymi z mentalności marnotrawstwa i stylu życia, które "lekceważą biednych i gardzą słabymi".

- Krzewienie integralnego rozwoju ludzkiego wymaga dialogu i zainteresowania potrzebami i aspiracjami ludzi, słuchania biednych oraz o ich codziennych doświadczeniach licznych nakładających się wyrzeczeń - wskazał papież.

Franciszek zaapelował też o występowanie z inicjatywami na rzecz społecznej inkluzji i skutecznej solidarności.

Watykańską Fundację Centesimus Annus - Pro Pontifice powołał Jan Paweł II. Jej główne cele to krzewienie nauki społecznej Kościoła wśród przedsiębiorców i innych grup, a także propagowanie zbiórki środków na utrzymanie Stolicy Apostolskiej.

"Centesimus annus" to tytuł społecznej encykliki polskiego papieża, opublikowanej w 1991 r.

Z Rzymu Sylwia Wysocka, PAP

d1d370i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1d370i