Trwa ładowanie...
d1rlmrs

Paragony z bisfenolem. Sieci odpowiadają na nasz materiał

Sieci handlowe zapewniają, że w ich sklepach bisfenolu na paragonach nie ma. To efekt naszej niedzielnej publikacji, w której pisaliśmy o szkodliwym działaniu tej substancji na zdrowie człowieka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Sieci sklepów zapewniają, że w ich placówkach paragony nie zawierają szkodliwych substancji
Sieci sklepów zapewniają, że w ich placówkach paragony nie zawierają szkodliwych substancji (Fotolia)
d1rlmrs

Przed publikacją materiału zgłosiliśmy się do największych sieci handlowych w Polsce z prośbą o komentarz do najnowszych wyników badań hiszpańskich naukowców. Wykryli oni, że aż 90 proc. analizowanych przez nich paragonów zawierało szkodliwy bisfenol A.

Substancja może sprzyjać rozwojowi cukrzycy, otyłości a także zespołu metabolicznego. Więcej na ten temat w naszym materiale.

Zobacz też: Rakotwórcze paragony. Nie bierz do ręki, jeśli nie musisz

Teraz sieci odpowiadają, że w ich sklepach na pewno szkodliwych substancji na paragonach nie ma. "W całej sieci Kaufland we wszystkich krajach już od ponad 6 lat używamy paragonów bez bisfenolu A i bisfenolu S" - poinformował nas Kaufland już po publikacji materiału.

d1rlmrs

O tym, że papier przeznaczony do drukowania paragonów spełnia wszystkie normy zapewnia również Żabka. Także drukarki fiskalne "posiadają odpowiednie atesty gwarantujące bezpieczeństwo klientom".

Żabka przyznaje, że do tej pory nie zlecała żadnych badań ani szczegółowych analiz laboratoryjnych. "Jako sieć nie podejmowaliśmy dotąd działań w zakresie badań dotyczących bisfenolu. W świetle ostatnich doniesień, zwróciliśmy się do producenta, który jest naszym stałym dostawcą, z pytaniem o dodatkowe informacje na temat wskazanej substancji" - czytamy w stanowisku sieci.

Czerwińska: deficyt budżetu za 2018 rok wyniósł 10-11 mld zł

O bezpieczeństwie swoich klientów zapewnia również Lidl. "Paragony wydawane klientom naszej sieci są w pełni bezpieczne. Papier, z którego są produkowane rolki kasowe badamy minimum raz w roku w certyfikowanych laboratoriach" - czytamy w stanowisku sieci.

d1rlmrs

Jak dodaje Aleksandra Robaszkiewicz, przedstawicielka Lidla, sieć ma w Europie ściśle określone normy, wynikające z prawa UE, ale również z wewnętrznych uregulowań.

Czytaj: Zawsze sprawdzaj paragony. Przykład internauty to przestroga

- W przypadku dopuszczalnych zawartości substancji chemicznych takich jak np. bisfenol A, nasza sieć ma dużo bardziej restrykcyjne wymagania. Nasze rolki kasowe są produkowane z papieru pozbawionego w praktyce bisfenolu A oraz większości substancji z grupy fenoli - zapewnia przedstawicielka Lidla.

Pytania przesłane do pozostałych sieci dyskontów i supermarketów nie doczekały się odpowiedzi.

d1rlmrs

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

d1rlmrs

Podziel się opinią

Share
d1rlmrs
d1rlmrs