Trwa ładowanie...

Paragony mogą być szkodliwe dla zdrowia. A sieci handlowe milczą

O tym, że w papierze wykorzystywanym do drukowania paragonów w sklepach może być szkodliwy dla zdrowia bisfenol, mówi się od dawna. Teraz tę tezę potwierdzają hiszpańscy naukowcy. Zapytaliśmy najpopularniejsze sieci handlowe w Polsce, czy badają swoje paragony. Odpowiedziały… dwie.

Paragony mogą być szkodliwe dla zdrowia. A sieci handlowe milcząŹródło: Pixabay.com, fot: jarmoluk
d329b02
d329b02

Mają blisko sto lat. Wtedy po razy pierwszy pojawiły się w sklepach. Wracasz z nimi z każdych zakupów, obowiązek wręczenia ci go ma każdy sprzedawca. Paragon.

To substancja chemiczna, która jest stosowana w optyce, elektronice czy motoryzacji. Może być szkodliwa, a lista ewentualnych problemów, które bisfenol A (tudzież skrótowo: BPA) może spowodować w organizmie ludzkim jest długa. Powstało na ten temat wiele prac naukowych.

Rakotwórcze paragony. Nie bierz do ręki, jeśli nie musisz

W jednej z nich, autorstwa Dominiki Łaszczycy, Katarzyny Paradowskiej i Kateriny Makarovej z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego czytamy, że "niepożądane objawy mogą występować u kobiet w wieku rozrodczym, które były narażone na oddziaływanie BPA w okresie prenatalnym".

d329b02

"Stwierdzono, że u tych kobiet po narodzinach wystąpił stan zapalny w komórkach tłuszczowych, co sprzyjało rozwojowi cukrzycy, otyłości a także zespołu metabolicznego" - czytamy dalej w artykule, zatytułowanym "Zanieczyszczenie środowiska bisfenolem A". Wielu naukowców dowodzi również, że bisfenol zwiększa ryzyko nowotworów.

Najbardziej narażone są kobiety. Potwierdza to w rozmowie z Wirtualną Polską prof. Tadeusz Szmańko z Katedry Technologii Surowców Zwierzęcych i Zarządzania Jakością Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

- Najbardziej narażone na szkodliwe działanie bisfenolu są młode dziewczyny i kobiety - mówi ekspert. - Ponieważ związek ten ma budowę podobną do żeńskich hormonów, może rozregulować gospodarkę hormonalną w żeńskim organizmie i powodować na przykład zbyt szybkie dojrzewanie.

d329b02

Bisfenol spotykany jest również w opakowaniach sztucznych, przede wszystkim produkowanych z poliwęglanów. Wśród nich są m.in. plastikowe pudełka, puszki z napojami i gotowym jedzeniem.

Ale to nie koniec. - Na przykład woreczki z kaszami błyskawicznymi, które wrzucamy do gotowania - mówi prof. Szmańko. - Bisfenol przenika do żywności, szczególnie gdy podda się go obróbce termicznej.

Kasjerki mocniej narażone

Wróćmy jednak do paragonów i używanego do ich drukowania papieru. To właśnie w nim wykryty został szkodliwy związek. Jak mówi Wirtualnej Polsce prof. Szmańko, substancja może przenikać przez skórę, przez co mocno narażone mogą być na nie kasjerki w supermarketach.

d329b02

- Sam wielokrotnie podczas zakupów zwracam uwagę paniom przy kasie, że powinny zakładać rękawiczki, bo papier na rolkach kasowych zawiera szkodliwe substancje - mówi prof. Tadeusz Szmańko.

Czy w związku z tym klienci również powinni się obawiać szkodliwego działania bisfenolu? - W przypadku klientów kontakt z paragonem jest zazwyczaj na tyle krótki, że nie stanowi to wielkiego zagrożenia - uspokaja ekspert Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Co na to sklepy?

Postanowiliśmy zapytać polskie sieci handlowe, czy w jakikolwiek sposób kontrolują skład chemiczny paragonów. Czy poddają je analizie w laboratorium lub czy - w kontekście coraz częstszych doniesień naukowych - zamierzają takie działania podjąć w najbliższej przyszłości.

d329b02

Nasze pytania wysłaliśmy pod koniec minionego tygodnia do najpopularniejszych sklepów w Polsce. Wśród nich znalazły się Biedronka, Lidl, Auchan, Carrefour, Kaufland, Tesco czy Żabka. Mimo że od tego czasu minęło już 6 dni, praktycznie żadna z sieci nie zabrała głosu.

Niektóre otwarcie poinformowały, że odpowiedzi nie będą w stanie przygotować, inne zaś "procesują temat wewnętrznie", ale odpowiedzi z tego nie wynikły. Kilka pozostawiło nasze pytania bez żadnej reakcji.

d329b02

Jedyną siecią, która przesłała swoje stanowisko był Lidl. Sieć zapewniła, że przywiązuje szczególną uwagę do kwestii bezpieczeństwa. Tak produktów, jak i materiałów użytkowych, a wśród nich torebek na pieczywo oraz rolek kasowych.

"Paragony wydawane klientom naszej sieci są w pełni bezpieczne. Papier, z którego są produkowane rolki kasowe badamy minimum raz w roku w certyfikowanych laboratoriach" - czytamy w stanowisku sieci.

Jak dodaje Aleksandra Robaszkiewicz, przedstawiciel Lidla, sieć ma w Europie ściśle określone normy, wynikające z prawa UE, ale również z wewnętrznych uregulowań.

d329b02

- W przypadku dopuszczalnych zawartości substancji chemicznych takich jak np. bisfenol A, nasza sieć ma dużo bardziej restrykcyjne wymagania. Nasze rolki kasowe są produkowane z papieru pozbawionego w praktyce bisfenolu A oraz większości substancji z grupy fenoli - zapewnia przedstawicielka Lidla.

- Korzystamy z paragonów pozbawionych BPA już od wielu lat - od kiedy to po raz pierwszy pojawiły się publikacje na temat szkodliwego wpływu tej substancji na zdrowie człowieka - dodaje Robaszkiewicz.

Aktualizacja:

Odpowiedź na nasze pytania przesłała również Żabka. "Papier przeznaczony do drukowania paragonów, który jest dostarczany Franczyzobiorcom przez sieć, spełnia wszelkie normy obowiązujące w naszym kraju. Drukarki fiskalne posiadają odpowiednie atesty gwarantujące bezpieczeństwo naszym Klientom" - czytamy w stanowisku biura prasowego sieci.

"Jako sieć nie podejmowaliśmy dotąd działań w zakresie badań dotyczących bisfenolu. W świetle ostatnich doniesień, zwróciliśmy się do producenta, który jest naszym stałym dostawcą, z pytaniem o dodatkowe informacje na temat wskazanej substancji" - zapewnia sieć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d329b02
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d329b02