Paragony mogą być szkodliwe dla zdrowia. A sieci handlowe milczą

O tym, że w papierze wykorzystywanym do drukowania paragonów w sklepach może być szkodliwy dla zdrowia bisfenol, mówi się od dawna. Teraz tę tezę potwierdzają hiszpańscy naukowcy. Zapytaliśmy najpopularniejsze sieci handlowe w Polsce, czy badają swoje paragony. Odpowiedziały… dwie.

Paragony mogą być szkodliwe dla zdrowia. A sieci handlowe milczą
Źródło zdjęć: © Pixabay.com | jarmoluk
Jakub Ceglarz

Mają blisko sto lat. Wtedy po razy pierwszy pojawiły się w sklepach. Wracasz z nimi z każdych zakupów, obowiązek wręczenia ci go ma każdy sprzedawca. Paragon.

To substancja chemiczna, która jest stosowana w optyce, elektronice czy motoryzacji. Może być szkodliwa, a lista ewentualnych problemów, które bisfenol A (tudzież skrótowo: BPA) może spowodować w organizmie ludzkim jest długa. Powstało na ten temat wiele prac naukowych.

Rakotwórcze paragony. Nie bierz do ręki, jeśli nie musisz

W jednej z nich, autorstwa Dominiki Łaszczycy, Katarzyny Paradowskiej i Kateriny Makarovej z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego czytamy, że "niepożądane objawy mogą występować u kobiet w wieku rozrodczym, które były narażone na oddziaływanie BPA w okresie prenatalnym".

"Stwierdzono, że u tych kobiet po narodzinach wystąpił stan zapalny w komórkach tłuszczowych, co sprzyjało rozwojowi cukrzycy, otyłości a także zespołu metabolicznego" - czytamy dalej w artykule, zatytułowanym "Zanieczyszczenie środowiska bisfenolem A". Wielu naukowców dowodzi również, że bisfenol zwiększa ryzyko nowotworów.

Najbardziej narażone są kobiety. Potwierdza to w rozmowie z Wirtualną Polską prof. Tadeusz Szmańko z Katedry Technologii Surowców Zwierzęcych i Zarządzania Jakością Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

- Najbardziej narażone na szkodliwe działanie bisfenolu są młode dziewczyny i kobiety - mówi ekspert. - Ponieważ związek ten ma budowę podobną do żeńskich hormonów, może rozregulować gospodarkę hormonalną w żeńskim organizmie i powodować na przykład zbyt szybkie dojrzewanie.

Bisfenol spotykany jest również w opakowaniach sztucznych, przede wszystkim produkowanych z poliwęglanów. Wśród nich są m.in. plastikowe pudełka, puszki z napojami i gotowym jedzeniem.

Ale to nie koniec. - Na przykład woreczki z kaszami błyskawicznymi, które wrzucamy do gotowania - mówi prof. Szmańko. - Bisfenol przenika do żywności, szczególnie gdy podda się go obróbce termicznej.

Kasjerki mocniej narażone

Wróćmy jednak do paragonów i używanego do ich drukowania papieru. To właśnie w nim wykryty został szkodliwy związek. Jak mówi Wirtualnej Polsce prof. Szmańko, substancja może przenikać przez skórę, przez co mocno narażone mogą być na nie kasjerki w supermarketach.

- Sam wielokrotnie podczas zakupów zwracam uwagę paniom przy kasie, że powinny zakładać rękawiczki, bo papier na rolkach kasowych zawiera szkodliwe substancje - mówi prof. Tadeusz Szmańko.

Czy w związku z tym klienci również powinni się obawiać szkodliwego działania bisfenolu? - W przypadku klientów kontakt z paragonem jest zazwyczaj na tyle krótki, że nie stanowi to wielkiego zagrożenia - uspokaja ekspert Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Co na to sklepy?

Postanowiliśmy zapytać polskie sieci handlowe, czy w jakikolwiek sposób kontrolują skład chemiczny paragonów. Czy poddają je analizie w laboratorium lub czy - w kontekście coraz częstszych doniesień naukowych - zamierzają takie działania podjąć w najbliższej przyszłości.

Nasze pytania wysłaliśmy pod koniec minionego tygodnia do najpopularniejszych sklepów w Polsce. Wśród nich znalazły się Biedronka, Lidl, Auchan, Carrefour, Kaufland, Tesco czy Żabka. Mimo że od tego czasu minęło już 6 dni, praktycznie żadna z sieci nie zabrała głosu.

Niektóre otwarcie poinformowały, że odpowiedzi nie będą w stanie przygotować, inne zaś "procesują temat wewnętrznie", ale odpowiedzi z tego nie wynikły. Kilka pozostawiło nasze pytania bez żadnej reakcji.

Jedyną siecią, która przesłała swoje stanowisko był Lidl. Sieć zapewniła, że przywiązuje szczególną uwagę do kwestii bezpieczeństwa. Tak produktów, jak i materiałów użytkowych, a wśród nich torebek na pieczywo oraz rolek kasowych.

"Paragony wydawane klientom naszej sieci są w pełni bezpieczne. Papier, z którego są produkowane rolki kasowe badamy minimum raz w roku w certyfikowanych laboratoriach" - czytamy w stanowisku sieci.

Jak dodaje Aleksandra Robaszkiewicz, przedstawiciel Lidla, sieć ma w Europie ściśle określone normy, wynikające z prawa UE, ale również z wewnętrznych uregulowań.

- W przypadku dopuszczalnych zawartości substancji chemicznych takich jak np. bisfenol A, nasza sieć ma dużo bardziej restrykcyjne wymagania. Nasze rolki kasowe są produkowane z papieru pozbawionego w praktyce bisfenolu A oraz większości substancji z grupy fenoli - zapewnia przedstawicielka Lidla.

- Korzystamy z paragonów pozbawionych BPA już od wielu lat - od kiedy to po raz pierwszy pojawiły się publikacje na temat szkodliwego wpływu tej substancji na zdrowie człowieka - dodaje Robaszkiewicz.

Aktualizacja:

Odpowiedź na nasze pytania przesłała również Żabka. "Papier przeznaczony do drukowania paragonów, który jest dostarczany Franczyzobiorcom przez sieć, spełnia wszelkie normy obowiązujące w naszym kraju. Drukarki fiskalne posiadają odpowiednie atesty gwarantujące bezpieczeństwo naszym Klientom" - czytamy w stanowisku biura prasowego sieci.

"Jako sieć nie podejmowaliśmy dotąd działań w zakresie badań dotyczących bisfenolu. W świetle ostatnich doniesień, zwróciliśmy się do producenta, który jest naszym stałym dostawcą, z pytaniem o dodatkowe informacje na temat wskazanej substancji" - zapewnia sieć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Finanse
paragonybisfenolchoroby

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (409)