Pawlak: klub PSL złoży w Sejmie projekt ustawy dot. opcji walutowych
W środę lub w czwartek klub PSL złoży projekt
ustawy przeciwdziałający nieuczciwym praktykom w obrocie
instrumentami finansowymi - poinformował wicepremier Waldemar
Pawlak.
Projekt ma także zmierzać do tego, żeby "ujawnić kulisy tych transakcji (na opcje walutowe - PAP) nie tylko w relacjach krajowych, ale przede wszystkim w relacjach międzynarodowych, bo ważne jest żebyśmy wyciągnęli z tego dobre wnioski na przyszłość" - powiedział w środę Pawlak na konferencji prasowej.
Dodał, że rozwiązania prawne proponowane przez klub PSL będą sprzyjały "zawieraniu kompromisu i negocjacjom na równoprawnych warunkach".
W okresie, gdy złoty umacniał się, przedsiębiorcy sprzedający swoje usługi bądź towary za waluty obce, w obawie przed stratami, zawierali z bankami umowy o tzw. opcje walutowe. Części spółek umowy te przyniosły poważne straty, gdy kurs złotówki spadł. W połowie lutego wicepremier Pawlak przedstawił propozycje ustawowych rozwiązań problemu opcji walutowych, jednak Komitet Rady Ministrów nie zarekomendował ich pod obrady rządu.
_ Zaangażowanie rządu ma się skupić na doradztwie, mediacjach i wsparciu prawnym _- powiedział Pawlak, odnosząc się do roli rządu w sprawie opcji walutowych. Zaznaczył, że "inicjatywy (ustawowe - PAP) przesuwają się do parlamentu".
We wtorek swój projekt ustawy dotyczący opcji walutowych złożył w Sejmie PiS.
_ Ciekawa jest sugestia PiS-u, aby na czas negocjacji (firm z bankami - PAP) postępowanie egzekucyjne zostało zawieszone czy wstrzymane _- zauważył Pawlak. _ Przedsiębiorcy podkreślali, że potrzebny jest czas (...), a nie stawianie pod ścianą za pomocą bankowego tytułu egzekucyjnego _ - dodał.
Pawlak podkreślał, że opcje walutowe nie są sprawą ugrupowań politycznych, tylko całego kraju.
_ Jeżeli przedsiębiorcy znajdą się w tarapatach, jeżeli z polskich przedsiębiorstw zostaną wytransferowane za granicę miliardy euro, to nie będzie podatków w kraju _- uważa wicepremier.