Perczyński: budżet zadaniowy zwiększy przejrzystość finansów państwa
Wdrożenie budżetu zadaniowego m.in. zwiększy przejrzystość wydatkowania środków publicznych. Projekt rozporządzenia dot. planów działalności ministrów wspomoże wdrożenie budżetu zadaniowego - uważa Koordynator Krajowy Budżetu Zadaniowego dr Piotr Perczyński.
W poniedziałek resort finansów opublikował projekt rozporządzenia w sprawie planu działalności i sprawozdania z jego wykonania. Zgodnie z nim poszczególni ministrowie będą musieli przygotowywać roczne plany swojej działalności, a potem rozliczać się z ich wykonania.
Projekt jest związany z obowiązującą od początku tego roku nową ustawą o finansach publicznych. Przewiduje ona, że do końca listopada ministrowie powinni przygotować plan działalności i cele podległych im jednostek administracji na kolejny rok. Z ich wykonania będą się rozliczać do końca kwietnia następnego roku.
Koordynator Krajowy Budżetu Zadaniowego (w Ministerstwie Finansów - PAP) dr Piotr Perczyński poinformował PAP, że ustawa o finansach publicznych zawiera wiele nowych elementów nowoczesnego zarządzania finansami publicznymi, np. tzw. kontrolę zarządczą czy elementy budżetu zadaniowego. Rozporządzenie uzupełnia zapisy ustawy. - Jest to narzędzie wspomagające wdrożenie budżetu zadaniowego w Polsce - uważa Perczyński.
Dodał, że już od dwóch lat w uzasadnieniu do ustawy budżetowej wszystkie wydatki budżetu państwa są prezentowane w układzie zadaniowym, w takim samym układzie są też niektóre pozycje budżetu, np. programy wieloletnie. "Zgodnie z przyjętym harmonogramem zakłada się, że ustawa budżetowa na 2013 r. będzie miała już postać zadaniową. Wdrożenie budżetu zadaniowego ma za cel zwiększenie przejrzystości, efektywności i skuteczności wydatkowania środków publicznych" - uważa Perczyński.
Zgodnie z opracowanym przez MF projektem rozporządzenia, plany będą obejmować m.in. zestawienie nie więcej niż pięciu najważniejszych celów przyjętych do realizacji. Powinny także zawierać mierniki określające stopień realizacji celów wraz z planowanymi wartościami, a także najważniejsze zadania służące realizacji tych celów.
W sprawozdaniu z wykonania planu szef resortu będzie określał stopień realizacji celów. Jeżeli celów nie uda się osiągnąć, minister będzie musiał wytłumaczyć, jakie były przyczyny porażki.
W uzasadnieniu do projektu napisano, że praktyka zarządzania w administracji wskazuje, iż kierownicy poszczególnych jednostek rzadko w sposób sformalizowany wyznaczają dla nich cele i zadania oraz prowadzą systematyczną ocenę stopnia ich wykonania.
"Wprowadzenie formalnego obowiązku wyznaczania celów poprzez sporządzanie planów i sprawozdań z wykonania tych planów jest jednym z warunków właściwego zarządzania jednostką, a w konsekwencji efektywnego wykorzystania środków publicznych" - czytamy w dokumencie.
"Obowiązek sporządzania planów i sprawozdań jest także elementem odpowiedzialnego i jawnego gospodarowania środkami publicznymi wobec obywateli i podatników" - podkreślono.