Trwa ładowanie...
d30sgwq

Perma-Fix Medical uzyskał dofinansowanie z NCBiR dla projektu badawczego

Warszawa, 29.12.2015 (ISBnews) - Perma-Fix Medical podpisał umowę na wykonanie i finansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) projektu "Nowatorski generator technetu (99Mo/99mTc) z mikroporowatym sorbentem na bazie chitozanu, wykorzystującym molibden 99Mo do zastosowań w diagnostyce izotopowej", podała spółka. Wartość projektu to 13,29 mln zł, w tym finansowanie z NCBiR wyniesie 10,02 mln zł.

Share
d30sgwq

Projekt został złożony w ramach II konkursu strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych "Profilaktyka I Leczenie Chorób Cywilizacyjnych - Strategmed".

"Zakładany termin rozpoczęcia realizacji projektu strony umowy ustaliły na dzień 1 czerwca 2015 r. a termin zakończenia na dzień 31 maja 2018 r. przy czym faza badawcza jest realizowana w okresie od 1 czerwca 2015 r. do 28 lutego 2018 r., a faza przygotowań do wdrożenia będzie realizowana w okresie od 1 marca 2017 r. do 31 maja 2018 r." - czytamy w komunikacie.

Projekt realizowany będzie poprzez konsorcjum, którego liderem jest Perma-Fix Medical, a pozostałymi członkami są:
- Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Ośrodek Radioizotopów POLATOM w Otwocku,
- Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych w Łodzi.
- Zakład Medycyny Nuklearnej, Centralny Szpital Kliniczny, Warszawski Uniwersytet Medyczny.
- Instytut Przemysłu Organicznego, Oddział w Pszczynie.

d30sgwq

"Głównym celem powyższego projektu jest zaprojektowanie, skonstruowanie i zweryfikowanie funkcjonalności nowatorskiego generatora, zgromadzenie informacji związanych z jakościową i ilościową analizą chemicznych, radiochemicznych i radionuklidowych zanieczyszczeń, które może zawierać finalny produkt (eluat zawierający 99mTc) oraz przeprowadzenie badań dla zestawów farmaceutycznych, by spełniły one standardy Farmakopei Polskiej i Europejskiej" - czytamy dalej.

Wartość całego projektu realizowanego przez konsorcjum wynosi 13 290 597 zł, w tym wartość kosztów kwalifikowanych tego projektu wynosi także 13 290 597 zł. Zgodnie z warunkami umowy po spełnieniu określonych przez umowę warunków konsorcjum otrzyma od NCBiR dofinansowanie w kwocie 10 023 748 zł, z czego kwota 9 223 749 zł zostanie przeznaczona na realizację fazy badawczej a kwota 799 999 zł zostanie przeznaczona na realizację fazy przygotowań do wdrożenia, podano także.

W ramach całego konsorcjum Perma-Fix Medical uzyskał dofinansowanie w wysokości 2 934 790 zł, co stanowi ok. 47 % kosztów kwalifikowanych.

Pozostała kwota kosztów projektu (3 266 849 zł) zostanie pokryta ze środków własnych spółki. Do czasu otrzymania dofinansowania jest ona zobowiązana do finansowania projektu ze środków własnych.

d30sgwq

Perma-Fix Medical, Inc. z siedzibą w Atlancie, stan Georgia, USA, jest podmiotem zależnym spółki giełdowej Perma-Fix Environmental Services, notowanej na rynku Nasdaq. Spółka powstała w celu opracowania nowej technologii pozyskiwania Technetium-99 (Tc-99m), najczęściej używanego do celów medycznych izotopu na całym świecie, uzyskania zatwierdzenia Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków oraz innych formalnych pozwoleń, oraz komercjalizacji tej technologii. Oczekuje się, że nowy proces technologiczny, który wykorzystuje molibden do wyprodukowania Mo-99 i rozpadu Tc-99m przyczyni się do rozwiązania problemu niedoboru Tc-99m na świecie ze względu na niższy koszt technologiczny oraz brak konieczności wykorzystania materiałów stosowanych do produkcji broni masowego rażenia dotowanych przez rząd.

(ISBnews)

d30sgwq

Podziel się opinią

Share
d30sgwq
d30sgwq