Trwa ładowanie...
d1qtwjq
pern
23-09-2009 18:40

PERN: inwestycje mają rozszerzyć zakres usług i źródła przychodów

Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń" planuje inwestycje, które pozwolą w najbliższych latach rozszerzyć zakres świadczonych usług w sektorze logistyki paliwowej. Tym samym zróżnicują źródła przychodów spółki - poinformował w wywiadzie dla PAP prezes spółki Robert Soszyński.

Share
d1qtwjq

PERN, który jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa, obchodzić będzie w czwartek jubileusz 50-lecia istnienia.

Soszyński podkreślił, iż dywersyfikacja źródeł przychodów - oparta m.in. o działalność związaną z magazynowaniem i przeładunkiem ropy naftowej, a także paliw gotowych - jest dla PERN, podmiotu ze stabilnymi przychodami, dużą rentownością i swobodną płynnością finansową, warunkiem utrzymania tej pozycji i dalszego rozwoju.

_ Szukanie dodatkowych źródeł przychodów wiąże się z celowymi, dużymi, dobrze zaprojektowanymi inwestycjami. Chodzi o poszerzenie oferty o całkiem nowe usługi niż nasza działalność podstawowa, jaką jest transport ropy naftowej _ - wyjaśnił Soszyński.

Prezes PERN wymienił m.in.: budowę nowych rurociągów paliwowych, nowych zbiorników do magazynowania ropy naftowej w bazach magazynowych w Plebance pod Płockiem i w Adamowie przy granicy z Białorusią, a także budowę podziemnych magazynów w kawernach solnych oraz budowę dużej bazy magazynowo-przeładunkowej w Gdańsku.

d1qtwjq

Według Soszyńskiego istnieje szansa na rozpoczęcie jeszcze w tym roku projektu gdańskiej bazy magazynowo-przeładunkowej o pojemności 600-800 tys. m sześc. ropy naftowej i paliw gotowych z perspektywą realizacji niewykraczającą poza 2012 r. _ Obecnie projekt ten znajduje się na etapie negocjacyjnym z poważnym partnerem zagranicznym _ - dodał prezes PERN. Inwestycja ma pozwolić spółce m.in. na swobodniejsze operowanie przepływami surowca.

Dwa zbiorniki na ropę naftową o pojemności 100 tys. m sześc. każdy PERN wybuduje w bazie w Adamowie do 2011 r. Inwestycja, która kosztować będzie 83 mln zł, już się rozpoczęła. Zgodnie ze strategią PERN, w przypadku zbiorników naziemnych do 2014 r. łączna pojemność magazynowa spółki ma zwiększyć się z obecnych 2,8 mln m sześc. do około 3,5 mln m sześc.

Soszyński zaznaczył, że projekt podziemnych magazynów ropy naftowej, prawdopodobnie z lokalizacją w Dębogórzu (Pomorskie) o pojemności minimum 1,5 mln m sześc. ropy naftowej z perspektywą realizacji około 2015 r. ma charakter strategiczny, związany jest bowiem z przechowywaniem strategicznych rezerw krajowych. _ Ten projekt jest u zarania. Prowadzimy obecnie prace studialne _ - powiedział szef PERN.

Soszyński przyznał, że finalizowane jest przejęcie od Portu Północnego stanowisk przeładunkowych ropy naftowej 0 i P - tzw. pirsów, co pozwoli na uzyskanie przez PERN pełnej kontroli nad przeładunkiem ropy naftowej. _ Procedury z tym związane sfinalizowane zostaną do końca tego roku _ - dodał.

d1qtwjq

W ocenie prezesa PERN, kondycja finansowa spółki z przychodami powyżej 500 mln zł pozwala zakładać, iż jest ona zdolna przeznaczać na inwestycje około 100 mln zł rocznie.

Soszyński zaznaczył, że priorytetowym zamierzeniem PERN jest odwrócenie tendencji spadkowej w tranzycie ropy naftowej z Rosji przez gdański Naftoport, w którym spółka posiada udziały. _ Tu mamy wiele do zrobienia, gdyż w ciągu ostatnich lat bardzo gwałtownie spadł wolumen tłoczeń na tym kierunku, a tym samym spadły przychody z tym związane. Zadanie jest bardzo trudne. Pracujemy nad tym, aby ten spadkowy trend po pierwsze wyhamować, potem zawrócić, a potem zobaczymy, co dalej _ - podkreślił prezes PERN.

Przyznał, że, od 2005 r., gdy tranzyt rosyjskiej ropy naftowej dla odbiorców zagranicznych przez gdański Naftoport utrzymywał się na poziomie około 10 mln ton rocznie, wielkość przesyłu spadła tam o 70-75 proc.

d1qtwjq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qtwjq
d1qtwjq