Pestycydy w czosnku z Chin? Rolnicy domagają się kontroli
Dolnośląska Izba Rolnicza zażądała od regulatora przeprowadzenia kontroli czosnku importowanego z Państw Trzeciego Świata m.in. Egiptu i Chin. "Sprowadzony czosnek nie spełnia norm" - ostrzegają rolnicy.
Członkowie Dolnośląskiej Izby Rolniczej w oficjalnym piśmie zaznaczyli, że w przeciwieństwie do Państw Trzeciego Świata, polscy rolnicy ponoszą ogromne koszty produkcji i przechowywania towaru. Ma to związek z wprowadzaniem przez Unię Europejską norm środowiskowych. Rolnicy apelują do Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin o wprowadzenie kontroli fitosanitarnych. Wskazują, że produkty m.in. z Chin i Egiptu, trafiają potem na sklepowe półki.
"Z obserwacji i wstępnych badań wynika, że sprowadzany czosnek nie spełnia norm związanych z pozostałościami pestycydów" - cytuje Izbę Tygodnik Rolniczy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na obciachu zarobiła miliony! Polacy pokochali klapki Kubota - Alina Sztoch w Biznes Klasie
Chiński czosnek może szkodzić zdrowiu
Przypominamy, że w ubiegłym roku pisaliśmy o dochodzeniu w sprawie chińskiego czosnku, który według Stanów Zjednoczonych był zagrożeniem dla zdrowia mieszańców USA. Rick Scott, senator ze stanu Floryda, cytowany przez BBC w grudniu 2023 roku podkreślał, że jest on niebezpieczny, powołując się na metody produkcji, które uważa za niehigieniczne.
Amerykański senator odnosił się do praktyk takich jak uprawa czosnku w ściekach. Rick Scott stwierdził, że zostały one "dobrze udokumentowane" w internetowych filmach wideo, blogach kulinarnych i filmach dokumentalnych. Jak zatem odróżnić polski produkt od importowanego?
Jak odróżnić chiński czosnek od polskiego?
Eksperci tłumaczą, że chińskie warzywo łatwo rozpoznać. Czosnek z importu jest dużo większy, śnieżnobiały i wygląda bardziej okazale. W smaku jest bardziej słodki. W dodatku szybciej pleśnieje - podaje WP Kuchnia.
Według badaczy z USA chiński czosnek może być genetycznie modyfikowany, wypełniony groźnymi dla zdrowia chemikaliami i antybiotykami. Organizacje konsumenckie w Europie Zachodniej ostrzegają, że może mieć także działanie rakotwórcze.
Wyjątkiem jest czosnek o nazwie Jinxiang Da Suan, wpisany przez Komisję Europejską na unijną listę regionalnych produktów chronionych jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Rozpoznamy go po białej skórce, a także kształcie przypominającym spłaszczoną kulę. W smaku jest lekko ostry. Jinxiang uprawiany jest od 2 tys. lat.