Trwa ładowanie...

Będzie dochodzenie w sprawie czosnku? Senator z USA o zagrożeniu

Senator z Florydy chce rządowego dochodzenia w sprawie chińskiego czosnku. Zdaniem Republikanina to kwestia bezpieczeństwa narodowego. Chodzi o sposób uprawy w Chinach, który miałby być zagrożeniem dla zdrowia mieszańców USA.

Chiny są największym eksporterem czosnku do USA Chiny są największym eksporterem czosnku do USA Źródło: Getty Images, fot: 2020 VCG
d2j8hpc
d2j8hpc

Jak donosi BBC, Rick Scott, senator ze stanu Floryda reprezentujący Partię Republikańską, wystosował oficjalne wezwanie do przeprowadzenia rządowego dochodzenia. Jego celem jest zbadanie potencjalnego wpływu importu czosnku z Chin na bezpieczeństwo narodowe Stanów Zjednoczonych.

Scott, w swoim liście skierowanym do sekretarza handlu, podnosi kwestię bezpieczeństwa chińskiego czosnku. Twierdzi, że jest on niebezpieczny, powołując się na metody produkcji, które uważa za niehigieniczne – pisze BBC.

Chiny, jako największy na świecie eksporter świeżego i schłodzonego czosnku, właśnie w Stanach Zjednoczonych mają swojego głównego odbiorcę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Licytacje mieszkań. Kupujący sami windują ceny. Ekspertka ma dobrą wiadomość

Senator chce dochodzenia w sprawie czosnku z Chin

Handel czosnkiem jest jednak tematem kontrowersyjnym od wielu lat. Stany Zjednoczone oskarżyły Chiny o "dumping" czosnku na rynku, czyli sprzedaż go po cenach poniżej kosztów produkcji.

d2j8hpc

Od połowy lat 90. Stany Zjednoczone nałożyły wysokie cła lub podatki na chiński import. To sposób, aby chronić amerykańskich producentów przed wypieraniem z rodzimego rynku przez zagraniczną konkurencję.

W swoim liście senator Scott odnosi się do tych istniejących obaw. Podkreśla jednak "poważne obawy dotyczące zdrowia publicznego związane z jakością i bezpieczeństwem czosnku uprawianego w innych krajach — w szczególności czosnku uprawianego w Chinach" — czytamy na portalu BBC.

Amerykański senator odnosi się do praktyk, które, jak twierdzi, zostały "dobrze udokumentowane" w internetowych filmach wideo, blogach kulinarnych i filmach dokumentalnych, w tym do uprawy czosnku w ściekach.

Polityk zwrócił się z apelem do Departamentu Handlu o podjęcie działań na mocy prawa, które umożliwia prowadzenie dochodzeń w sprawie wpływu określonego importu na bezpieczeństwo USA.

d2j8hpc

Senator Scott szczegółowo omawia również różne rodzaje czosnku, którym należy się przyjrzeć:

Wszystkie gatunki czosnku, całe lub podzielone na ząbki, obrane lub nie, schłodzone, świeże, mrożone, tymczasowo zakonserwowane lub zapakowane w wodę, lub inną neutralną substancję – cytuje polityka Republikanów BBC.

Scott argumentuje: "Bezpieczeństwo żywności jest egzystencjalną sytuacją kryzysową, która stanowi poważne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa narodowego, zdrowia publicznego i dobrobytu gospodarczego".

d2j8hpc

Badacz z Uniwersytetu McGill w Quebecu, który stara się popularyzować i wyjaśniać kwestie naukowe, twierdzi, że "nie ma dowodów" na to, że ścieki są wykorzystywane jako nawóz do uprawy czosnku w Chinach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2j8hpc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j8hpc