Trwa ładowanie...
d3jln00

PGNiG liczy się ze wzrostem cen produktów ropopochodnych wpływajacych na cenę gazu z importu

12.11. Warszawa (PAP) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo spodziewa się w kolejnych kwartałach wzrostu średniej ceny ropy naftowej i produktów ropopochodnych, co wpływa na...

d3jln00
d3jln00

12.11. Warszawa (PAP) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo spodziewa się w kolejnych kwartałach wzrostu średniej ceny ropy naftowej i produktów ropopochodnych, co wpływa na ceny importowanego gazu - poinformował w czwartek dziennikarzy Sławomir Hinc, wiceprezes PGNiG.

"Jeśli chodzi o notowania ropy naftowej, to średnia krocząca cen stopniowo obniżała się w ostatnich czterech kwartałach z poziomu 111,7 USD na baryłce do 53,6 USD. Jednakże przy obecnym kształtowaniu się cen ropy spodziewamy się, że w kolejnych kwartałach tempo spadku tej średniej ulegnie zahamowaniu. Można oczekiwać, że w kolejnych kwartałach zacznie wręcz powoli wchodzić na ścieżkę wzrostową" - powiedział Hinc.

Prezes powiedział, że w III kwartale tego roku udział gazu krajowego w całości woloumenu sprzedanego gazu zwiększył się do prawie 45 proc. z 35 proc. zanotowanych w analogicznym okresie przed rokiem.

"Zwiększyło się wydobycie gazu krajowego, które jest realizowane w obszarze gazu zaazotowanego i dzięki pracy naszych odazotowni jesteśmy w stanie zwiększyć jego przetwarzanie i w efekcie zwiększyć udział gazu wysokometanowego w bilansie gazu trafiającego do naszych klientów" - powiedział.

d3jln00

"Mam nadzieję, że ta tendencja będzie się stopniowo umacniała i w efekcie udział gazu krajowego powinien ukształtować się na poziomie 35 - 40 proc." - dodał.

Hinc poinformował, że w pierwszych trzech kwartałach tego roku PGNiG sprzedał 9,3 mld metrów sześciennych.

"Porównując to do roku poprzedniego spodziewamy się, że rok 2009 zakończy się na delikatnie niższym poziomie, ale biorąc pod uwagę sytuację makroekonomiczną, będzie to poziom satysfakcjonujący" - dodał.(PAP)

pif/ dan/

d3jln00
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3jln00