Trwa ładowanie...

PGNiG rozpoczęło wiercenie otworu poszukiwawczego Fredropol-1 koło Przemyśla

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) rozpoczęło wiercenie głębokiego otworu poszukiwawczego Fredropol-1 koło Przemyśla, podała spółka. Celem jest sprawdzenie występowania złóż ropy i gazu ziemnego.

PGNiG rozpoczęło wiercenie otworu poszukiwawczego Fredropol-1 koło PrzemyślaŹródło: AFP, fot: Janek Skarzyński
d34zcdq

"To jeden z najgłębszych odwiertów w Polsce, którego głębokość zaplanowana jest na 6000 metrów. Celem planowanego otworu Fredropol-1 jest rozpoznanie formacji skalnych podsolnych oraz sprawdzenie ewentualnego nagromadzenia ropy naftowej i gazu ziemnego. Uzyskane dane pozwolą określić potencjał zasobowy obszaru badań i zaplanować dalsze prace, których celem będzie odkrycie i udostępnienie złóż węglowodorów" - czytamy w komunikacie.

Otwór Fredropol-1 znajduje się w południowo-wschodniej części kraju, w północno-wschodniej części Karpat Polskich, przy granicy polsko-ukraińskiej, na koncesji poszukiwawczej Skopów-Kormanice, w której PGNiG SA posiada 100% udziałów.

Otwór jest wiercony w pobliżu największego złoża gazu ziemnego 'Przemyśl'. Celem wiercenia otworu jest zbadanie struktur geologicznych, w których może występować ropa naftowa i gaz ziemny. W podobnych strukturach geologicznych, pod formacjami solnymi na Ukrainie występują bogate złoża ropy naftowej np. Borysław, podano również.

d34zcdq

PGNiG przypomina, że w pobliżu otworu Fredropol-1, w roku 2006 ukończono na głębokości 5014 m wiercenie w solach otworu Huwniki-1. Odwiert dostarczył pełnego zestawu informacji i pomiarów najnowszej generacji, które są bogatym źródłem wiedzy na temat budowy geologicznej tego obszaru. Otwór Huwniki-1 wiercony był jako głęboki otwór badawczy wraz z dofinansowaniem z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wykonawcą prac przy otworze Fredropol-1 jest firma Exalo z Grupy Kapitałowej PGNiG.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i zagranicą.

(ISBnews)

d34zcdq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34zcdq