Trwa ładowanie...
d4m0xcc

PGNIG skierował wniosek do Gazpromu o wszczęcie arbitrażu w Sztokholmie (opis)

07.11. Warszawa (PAP) - PGNiG skierował wniosek do Gazpromu i Gazpromu Export o wszczęcie postępowania arbitrażowego przed Trybunałem Arbitrażowym z siedzibą w Sztokholmie -...
Share
d4m0xcc

07.11. Warszawa (PAP) - PGNiG skierował wniosek do Gazpromu i Gazpromu Export o wszczęcie postępowania arbitrażowego przed Trybunałem Arbitrażowym z siedzibą w Sztokholmie - poinformował PGNiG w komunikacie.

Przedmiotem wniosku jest zmiana warunków cenowych w kontrakcie długoterminowym na dostawę gazu zawartym dnia 25 września 1996 roku pomiędzy PGNiG a Gazprom i Gazprom Export.

PGNiG rozpoczęło negocjacje dotyczące obniżki cen gazu oraz zmiany warunków cenowych ze spółką Gazprom Export ponad pół roku temu. Formalny wniosek został wysłany w kwietniu 2011 roku. Rozmowy prowadzone z rosyjskim partnerem nie przyniosły jednak akceptowalnych przez PGNiG wyników. Dlatego PGNiG zdecydowało się, tak jak inne firmy europejskie, skorzystać z przysługujących możliwości prawnych.

d4m0xcc

Zgodnie z kontraktem, w przypadku braku porozumienia stron w ciągu sześciu miesięcy od daty żądania renegocjacji cen, każda ze stron ma prawo przekazać sprawę do Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie.

"Z taką sytuacją mamy obecnie do czynienia" - napisano w komunikacie PGNiG.

PGNiG podał, że w chwili obecnej nie jest możliwe wskazanie wartości przedmiotu sporu.

"Wynika to ze specyfiki żądania. Wartość przedmiotu sporu będzie możliwa do oszacowania po zakończeniu postępowania arbitrażowego" - podał PGNiG.

d4m0xcc

Postępowanie arbitrażowe w Sztokholmie prowadzone będzie zgodnie z zasadami UNICITRAL Arbitration Rules. Zgodnie z procedurą strona wnioskująca o arbitraż powinna poinformować o tym drugą stronę listem poleconym, podając nazwisko arbitra i przedmiot sporu. W ciągu 30 dni od otrzymania listu druga strona powinna wybrać i wskazać drugiego arbitra. Obaj arbitrzy, w ciągu 30 dni od ich wybrania, powinni wskazać Przewodniczącego Arbitrażu. Arbitraż podejmuje decyzje większością głosów.

"Rozpoczęcie procedury arbitrażowej nie oznacza zamknięcia rozmów na płaszczyźnie handlowej. PGNiG liczy na osiągnięcie porozumienia pozwalającego na zakup gazu po cenach odzwierciedlających warunki panujące na rynku europejskim. Działania zmierzające do obniżenia cen gazu z kontraktów długoterminowych zostały podjęte także przez inne czołowe spółki europejskie" - dodano w komunikacie.(PAP)

pr/ ana/

d4m0xcc

Podziel się opinią

Share
d4m0xcc
d4m0xcc