PGNiG zbuduje podziemny magazyn gazu za 70 mln euro
27.10.Gdańsk (PAP) - PGNiG w przyszłym roku rozpocznie budowę
podziemnego magazynu gazu na terenie gminy Kosakowo (Pomorskie).
10 zbiorników powstanie przez ługowanie komór...
27.10.Gdańsk (PAP) - PGNiG w przyszłym roku rozpocznie budowę podziemnego magazynu gazu na terenie gminy Kosakowo (Pomorskie). 10 zbiorników powstanie przez ługowanie komór (kawern) w podziemnym złożu soli kamiennej "Mechelinki". Całość ma kosztować 70 mln euro.
Prezes PGNiG Michał Szubski powiedział PAP, że w ciągu miesiąca przedsiębiorstwo wystąpi z wnioskiem o pozwolenie na budowę magazynów.
"Liczymy, że jeszcze w tym roku otrzymamy dokument" - dodał.
W kawernach na głębokości około 1000 metrów będzie magazynowany pod ciśnieniem gaz w ilości 250 mln metrów sześciennych. Inwestycja ma zwiększyć bezpieczeństwo zaopatrzenia Pomorza w surowiec. Gaz trafi do zbiorników z ogólnopolskiego systemu gazowniczego.
Prezes PGNiG zapewnia, że pierwsza kawerna będzie oddana do eksploatacji w 2014 r., ostatnia w 2020 r. Średnica kawerny wyniesie około 60 m, a jej wysokość od 140 do 200 metrów. Całość ma kosztować 70 mln euro. Jedna trzecia kosztów inwestycji będzie pokryta z funduszy unijnych.
Przy budowie zbiorników, w zależności od fazy inwestycji, będzie zatrudnionych od 20 do 120 osób.
W poniedziałek w Gdańsku wojewoda pomorski Roman Zaborowski przekazał prezesowi PGNiG decyzję środowiskową dotyczącą budowy i eksploatacji tzw. rurociągu zrzutowego solanki, przebiegającego na dnie morza.
Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Hanna Dzikowska poinformowała PAP, że "inwestycja jest bezpieczna dla środowiska i mieszkańców". Dyrektor zapewniła, że będzie prowadzony monitoring oddziaływania solanki na środowisko.
Podziemny magazyn gazu ma powstać na terenie oddalonym o ponad 4 kilometry od brzegu Zatoki Puckiej. W tym miejscu obecnie zalegają pod ziemią złoża soli. Inwestor chce wypłukać z nich około 5,6 mln ton soli.
Powstała przy tej okazji solanka ma zostać "zrzucona" do Zatoki Puckiej za pomocą rurociągu wychodzącego ponad 2 kilometry w głąb akwenu. Po wypłukaniu soli, co ma trwać 12 lat, w uwolnioną przestrzeń zostanie wtłoczony gaz.
Przygotowania do budowy zbiorników rozpoczęły się 13 lat temu. (PAP)
bls/ je/ gma/ osz/