Trwa ładowanie...

Piątek po Bożym Ciele do odpracowania w sobotę? Pracodawca ma do tego prawo

Boże Ciało wypada zawsze w czwartek, a to oznacza, że łatwo zorganizować sobie długi weekend. Jednak jeśli szef da wolne z góry, może zażądać odpracowania piątku po święcie. Nawet w sobotę.

Piątek po Bożym Ciele do odpracowania w sobotę? Pracodawca ma do tego prawoŹródło: Fotolia
d1qsacb

Zaraz po majówce można mieć drugi długi weekend. Wystarczy wziąć urlop w piątek po Bożym Ciele - to oznacza cztery dni wolnego. Nie zawsze jednak można wziąć urlop w taki piątek. Pracodawca może po prostu narzucić swoim podwłanym, że w ten dzień pracy nie będzie. To jednak wiąże się ze sporymi komplikacjami.

Piątek po Bożym Ciele. Pracodawca każe, trzeba odpracować

Jeśli pracodawca podejmie decyzję, że piątek po Bożym Ciele będzie u niego wolny od pracy, to trzeba go będzie odpracować. To niezbędne chociażby z formalnego punktu widzenia - trzeba po prostu osiągnąć potrzebny wymiar czasu pracy. Kiedy więc można odpracować taki dzień? Tu juz wiele leży w gestii pracodawcy. A ten ma prawo uznać, że piątek po Bożym Ciele będzie odpracowany w sobotę.

Odsypianie w weekend dobre dla zdrowia. Zobacz wideo:

Szef ma prawo wyznaczyć taki dzień, nawet jeśli pracownicy zazwyczaj w weekendy nie pracują. Wyjątkiem są sytuacje, gdy w regulaminie zakładu pracy czy w układzie zbiorowym jest jasno określone, ze pracuje się od poniedziałku do piątku. Także jeśli umowy poszczególnych pracowników zawierają stwierdzenie, że praca jest świadczona w zwykłe dni tygodnia, to szef odpracowania wolnego w sobotę żądać nie może.

d1qsacb

Załóżmy jendak, że takich przypadków nie ma i pracodawca żąda odrabiania wolnego właśnie w sobotę. Co może zrobić pracownik, jeśli ma akurat jakieś ważne plany na ten dzień? Może po prostu wnioskować o urlop na piątek po Bożym Ciele. Szef wcale nie musi jednak takiego wniosku rozpatrzyć pozytywnie. Bo choć pracodawca ma obowiązek udzielić wole każdej zatrudnionej na umowę o pracę, jednak przy podejmowaniu decyzji ma obowiązek brać pod uwagę sprawne funkcjonowanie organizacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

d1qsacb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qsacb