Trwa ładowanie...
d46k4xy
01-10-2010 23:10

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się lekkimi zwyżkami

Giełdy w USA rozpoczęły październik od umiarkowanych wzrostów indeksów. Zyskiwały spółki surowcowe, jednak entuzjazm inwestorów nieco przygasiły słabsze dane o aktywności przemysłowej.

d46k4xy
d46k4xy

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,39 proc. do 10.829,68 pkt.

Nasdaq zwyżkował o 0,09 proc., do 2.370,75 pkt.

Indeks S&P 500 wzrósł o 0,44 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.146,24 pkt.

Analitycy wskazują, że optymizm na rynku przywróciły m.in. dobre sygnały z gospodarki chińskiej.

d46k4xy

Sektor wytwórczy w Chinach wzrastał we wrześniu w najszybszym tempie od czterech miesięcy, co odnowiło na rynku przekonanie, że światowy wzrost gospodarczy stabilizuje się i przyczyniło się do wzrostów w sektorze surowcowym - pisze Reuters.

Lepsze od oczekiwań okazały się też dane z USA. Departament Handlu poinformował, że wydatki amerykańskich konsumentów w sierpniu wzrosły o 0,4 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy w lipcu wzrosły o 0,4 proc. Dochody Amerykanów wzrosły natomiast o 0,5 proc., wobec wzrostu o 0,2 proc. w poprzednim miesiącu. Ekonomiści spodziewali się, że zarówno wydatki konsumenckie, jak i dochody wzrosną w sierpniu o 0,3 proc.

Wyższy od oczekiwań był też indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan. Wyniósł on we wrześniu 68,2 pkt wobec konsensusu na poziomie 67,0 pkt.

Entuzjazm przygasiły jednak nieco dane ISM. Instytut Zarządzania Podażą podał, że wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim spadł we wrześniu do 54,4 pkt z 56,3 pkt w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 54,5 pkt.

d46k4xy

W piątek zyskiwały spółki surowcowe i paliwowe.

Zwyżkowały kursy m.in. Chevron, Exxon, ConocoPhillips, Occidental Petroleum.

Przeceną objęte były z kolei papiery spółek technologicznych.

Spółka Hewlett-Packard Co. traciła 2,8 proc. w reakcji na informację, że jej nowym prezesem został Leo Apotheker, wcześniejszy szef SAP AG, który odszedł ze swojego poprzedniego stanowiska w lutym, po silnym spadku sprzedaży i zysków kierowanej przez niego firmy. (PAP)

d46k4xy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46k4xy