Trwa ładowanie...

Pięć banków ukaranych w W.Brytanii i USA za manipulacje kursami walut

Regulatorzy rynków finansowych w Wielkiej Brytanii i USA poinformowały o nałożeniu grzywien o łącznej wysokości 2,5 mld euro na pięć wielkich banków międzynarodowych oskarżanych o manipulowanie kursami wymian głównych walut.
Share
Pięć banków ukaranych w W.Brytanii i USA za manipulacje kursami walut
Źródło: Fotolia, Fot: NAN
d2o85u8

Są to brytyjskie banki HSBC i RBS, amerykański Citibank i JP Morgan Chase oraz szwajcarski UBS. Tych pięć instytucji przystało na ugodę dotyczącą grzywien o sumie 2,5 mld euro.

Prócz kar wobec nich ze strony brytyjskiego regulatora FCA i amerykańskiego CFTC, szwajcarski regulator FINMA orzekł ze swej strony grzywnę w wysokości 134 mln franków szwajcarskich (111 mln euro) dla banku UBS.

Kary na banki nałożono po trwającym około roku śledztwie dotyczącym podejrzeń, że dokonywano manipulacji na rynku wymiany walut, na którym banki i inne instytucje finansowe sprzedająi kupują waluty pomiędzy sobą.

d2o85u8

FCA obciążyła każdy z pięciu banków grzywną w wysokości ponad 200 mln funtów (250 mln euro). Podkreśliła, że banki "niewłaściwie kontrolowały swoje operacje w wymianach walut G10 (dziesięciu najczęściej używanych światowych walut)". Te niewłaściwe praktyki trwały od początku 2008 roku do końca 2013 roku.

Amerykański regulator CFTC orzekł kary dla każdego z banków w wysokości co najmniej 275 mln dolarów (220 mln euro). Jak poinformował, przeprowadzone dochodzenie ustaliło, że traderzy bankowi koordynowali swoje działania, próbując manipulować benchmarkami walutowymi. Niektórzy z nich zostali zawieszeni, a brytyjski Biuro ds. Poważnych Nadużyć (SFO) przygtotowuje potencjalne zarzuty karne przeciwko osobom, które były pomysłodawcami procederu.

- Ustalenie stopy nie sprowadza się tylko do możliwości odniesienia przez bank kolejnego zysku. Niezliczone osoby i firmy na świecie polegają na tych wskaźnikach przy zawieraniu umów finansowych - podkreślił przedstawiciel CFTC Aitan Goelman.

Brytyjski nadzór prowadzi nadal śledztwo w sprawie manipulacji kursami przez bank Barclays.

d2o85u8

Podziel się opinią

Share
d2o85u8
d2o85u8