Trwa ładowanie...

Pięć państw ma przyjąć wspólne stanowisko ws. polityki spójności

Ministrowie odpowiadający za politykę regionalną Polski, Czech, Słowacji, Węgier oraz Słowenii mają przyjąć w piątek wspólną deklarację dotyczącą przyszłego kształtu polityki spójności. Państwa te chcą, by negocjacje zakończyły się jak najszybciej.

Pięć państw ma przyjąć wspólne stanowisko ws. polityki spójnościŹródło: Jupiterimages
d452621
d452621

Członkowie Unii Europejskiej negocjują równolegle sprawy związane z wieloletnim budżetem UE na lata 2014-2020, czyli w uproszczeniu to, ile będzie w nim pieniędzy - a także zasady realizacji polityki spójności, czyli to, w jaki sposób pieniądze te będą wydawane i na jakie cele przeznaczane.

Projekt budżetu Unii na lata 2014-2020 jest znany od czerwca ubiegłego roku, natomiast propozycje rozporządzeń dotyczących polityki spójności Komisja Europejska przedstawiła w październiku ub.r. Propozycje te były punktem wyjścia dla toczących się od roku negocjacji dotyczących kształtu polityki spójności po 2013 r.

Jak deklarują przedstawiciele resortu rozwoju regionalnego, wspólna deklaracja państw Grupy Wyszehradzkiej i Słowenii będzie dotyczyć najważniejszych obecnie negocjowanych spraw dotyczących polityki spójności. - Połączony głos kilku państw będzie lepiej słyszalny w całej Unii - powiedziała w tym tygodniu dziennikarzom minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

d452621

Jednym z najważniejszych zapisów wspólnej deklaracji jest jak najszybsze zakończenie negocjacji dotyczących przyszłego budżetu, by można było przejść do wdrażania nowych funduszy unijnych. Sygnatariuszom deklaracji chodzi zarówno o sprawne zamknięcie negocjacji dotyczących ram finansowych, jak i samej polityki spójności. Te drugie nie zakończą się, zanim państwa UE nie osiągną porozumienia w sprawie budżetu.

Kolejnym postulatem zawartym w deklaracji jest danie możliwości przedstawienia na forum negocjującym ramy finansowe najważniejszych spraw związanych z polityką spójności. Chodzi głównie o poparcie obecnego systemu kwalifikowalności VAT. Polega to na tym, że obecnie można do refundowanych z UE kosztów inwestycji zaliczać także podatek VAT. Ponadto państwa-sygnatariusze deklaracji popierają także utrzymanie dotychczasowego poziomu dofinansowania dla regionów mniej rozwiniętych.

Podpisanie deklaracji ma zwieńczyć dwudniowe spotkanie ministrów ds. rozwoju regionalnego państw Grupy Wyszehradzkiej i Słowenii w Katowicach.

d452621
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d452621