Piechociński: wykorzystajmy szansę, jaką daje współpraca z Emiratami
Przed Polską otworzyło się okno na nowe rynki regionu Zatoki Perskiej i Bliskiego Wschodu - powiedział wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, otwierając Polsko-Emirackie Forum Biznesu. Zachęcił przedsiębiorców, by wykorzystali tę szansę.
Forum jest jednym z punktów wizyty w Polsce oficjalnej delegacji ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Do naszego kraju przyjechali m.in. minister gospodarki ZEA Sultan Bin Saeed Al Mansouri oraz prezes Emirates Group Szejk Ahmed Bin Saeed Al Maktoum. Przyjazd delegacji jest związany z inauguracją codziennych lotów Emirates Airlines na trasie Zjednoczone Emiraty Arabskie - Polska. Połączenie z Dubaju do Warszawy zostało zainaugurowane w środę.
Piechociński, inaugurując Forum, nawiązał do otwarcia nowego połączenia z Warszawy. - Od wczoraj nasze kraje dzieli pięć godzin lotu samolotem - to tyle, ile z Warszawy do Lizbony - zauważył wicepremier. Piechociński liczy, że dzięki bezpośredniemu połączeniu ożywi się nie tylko gospodarcza wymiana między Polską a ZEA, ale także wymiana kulturalna, naukowa, turystyczna.
Podkreślił, że Zjednoczone Emiraty Arabskie już teraz są partnerem Polski na Bliskim Wschodzie. - Polskie firmy zainwestowały w ZEA już ponad 150 mln dol., a w naszym kraju działa 17 spółek z udziałem kapitału emirackiego - poinformował.
Wicepremier poinformował także zebranych, że dzięki wizycie przedstawicieli emirackich władz, odbyło się historyczne, pierwsze posiedzenie Komisji ds. współpracy gospodarczej obu krajów. Piechociński wyjaśnił, że rozmawiano o sposobach zacieśnienia tej współpracy, relacjach handlowych i planach na przyszłość.
Po zakończeniu posiedzenia komisji szefowie delegacji obu krajów podpisali protokół dot. dalszej współpracy w zakresie handlu, ubezpieczeń, eksportu, energetyki, inwestycji, małych i średnich przedsiębiorstw, usług finansowych i obrotu papierami wartościowymi, wiz, rolnictwa, transportu, nauki i szkolnictwa wyższego, ochrony zdrowia i turystyki.
Minister gospodarki ZEA Sultan Bin Saeed Al Mansouri powiedział podczas swojego wystąpienia, że jeszcze do niedawna Polska była kojarzona w Emiratach jako kraj zza żelaznej kurtyny, który miał dobrą drużynę w piłce nożnej. Zaznaczył, że taki wizerunek należy już do przeszłości, a Polska jest obecnie postrzegana jako ważny partner gospodarczy i handlowy. "Chcemy, by polski biznes do nas przyszedł, zaznaczył swoją obecność" - powiedział minister.
Wskazał, że zacieśnienie współpracy może przynieść korzyści obu stronom - dla Polski Zjednoczone Emiraty Arabskie mogą być bramą na rynki regionu Zatoki Perskiej i Bliskiego Wschodu, natomiast ZEA dzięki obecności w Polsce mogą próbować zaistnieć także na rynkach innych krajów europejskich.
W trakcie Polsko-Emirackiego Forum Biznesu podpisano porozumienie między Polską Agencją Inwestycji i Informacji Zagranicznych a Dubaj Chambers of Commerce o wzajemnej współpracy. Firmy Jetpad Ship Manufactory LLC Dubai, Jetpad Europe LCC i EVC Group podpisały list intencyjny w sprawie uruchomienia w Polsce produkcji ultralekkich elektrycznych skuterów wodnych. Zostały one zaprojektowane i opracowane we współpracy polsko-emirackiej.
Według wstępnych danych za 11 miesięcy 2012 r. obroty handlowe między Polską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi osiągnęły wartość prawie 540 mln dol. Eksport w tym czasie wyniósł 440 mln dol., natomiast import prawie 100 mln dol.
Polska eksportuje do ZEA głównie urządzenia mechaniczne i elektryczne, metale nieszlachetne, artykuły spożywcze, produkty przemysłu chemicznego oraz środki transportu. Import do Polski obejmuje przede wszystkim urządzenia mechaniczne i maszyny, wyroby metalurgiczne, artykuły rolno-spożywcze np. wyroby tytoniowe, produkty przemysłu chemicznego oraz wyroby ceramiczne.