Trwa ładowanie...

Piekarze protestują: rolnicy nie powinni piec chleba

Federacja włoskich piekarzy zaprotestowała we wtorek przeciwko decyzji ministerstwa finansów, które zezwoliło na to, aby rolnicy sami piekli i sprzedawali chleb. Zdaniem piekarzy będzie to forma nieuczciwej konkurencji.

Share
Piekarze protestują: rolnicy nie powinni piec chleba
Źródło: Jupiterimages
dymodp3

- Nie mamy nic przeciwko temu, aby rolnicy weszli do naszej branży, ale tylko na równych warunkach i takich samych zasadach - oświadczył prezes federacji piekarzy (FIPPA) Luca Vecchiato. - Tymczasem - dodał - z dnia na dzień znajdujemy się w sytuacji, w której musimy konkurować z kategorią mającą przywileje podatkowe, która płaci trzy razy mniej fiskusowi niż my.

- To raj podatkowy w porównaniu z piekarzami, których podatki - bezpośrednie i pośrednie - sięgają około 52% - ocenił.

dymodp3

- A do tego rolnicy mogą sprzedawać swoje produkty na targach rolniczych, które już otrzymują szerokie bodźce finansowe i były krytykowane przez handlowców w różnych częściach Włoch - powiedział Vecchiato.

Według federacji piekarzy dekret podpisany przez ministra finansów Giulio Tremontiego narzuca warunki "Dzikiego Zachodu na rynku", na którym w 26 tysiącach włoskich piekarni pracuje 350 tysięcy ludzi.

Rolnicy zaś argumentują, że chleb, który będą piec i sprzedawać, pochodzić będzie wyłącznie z krajowej mąki. Zarzucają piekarzom, że na swoim pieczywie nie umieszczają informacji o tym, skąd pochodzi mąka.

Związek rolników indywidualnych Coldiretti jest też przekonany, że decyzja ministerstwa finansów doprowadzi do ożywienia produkcji chleba, którego sprzedaż we Włoszech ciągle spada.

Sylwia Wysocka

dymodp3

Podziel się opinią

Share
dymodp3
dymodp3