Pieniądze na opiekę nad matką i ojcem. Oto jakie warunki trzeba spełnić
Opieka finansowa dla osób, które musiały przerwać pracę zawodową, aby zająć się chorymi krewnymi, jest realizowana w postaci zasiłku opiekuńczego. Osoby uprawnione do tej formy wsparcia muszą spełniać określone kryteria.
Infor.pl podaje, że zasiłek opiekuńczy jest skierowany do osób zatrudnionych, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym w ZUS. Przyznawanie tego świadczenia regulowane jest przez ustawę dotyczącą świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w przypadku choroby i macierzyństwa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To straszy Polaków na zakupach. "Niech mi pan nawet nic nie mówi"
ZUS wypłaca środki na opiekę nad chorym członkiem rodziny. Jak informuje portal, z zasiłku mogą korzystać osoby, które muszą zrezygnować z pracy, by opiekować się:
- dzieckiem, które nie ukończyło 8 lat,
- dzieckiem niepełnosprawnym do ukończenia 18 lat,
- chorym dzieckiem poniżej 14 roku życia,
- chorym dzieckiem niepełnosprawnym do 18 roku życia,
- innym chorym członkiem rodziny, takim jak: małżonek, rodzice, teściowie, dziadkowie, rodzeństwo czy dzieci powyżej 14 lat.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje tylko w sytuacji, gdy w domu nie ma innych osób mogących zapewnić potrzebną opiekę. Świadczenie to dostępne jest przez ograniczoną liczbę dni:
- 60 dni rocznie dla zdrowego dziecka do 8 lat lub chorego dziecka do 14 lat (w tym niepełnosprawnego),
- 30 dni rocznie na chore dziecko niepełnosprawne w wieku 14–18 lat oraz zdrowe dziecko niepełnosprawne w wieku 8–18 lat, gdy sami opiekunowie są niezdolni do opieki z uwagi na chorobę, poród lub pobyt w szpitalu,
- 14 dni rocznie na chorobę innych członków rodziny, jeśli dzielą gospodarstwo domowe.
Łączna liczba dni, na które można otrzymać zasiłek, nie przekracza 60 w ciągu roku, a dni niewykorzystane nie przechodzą na następny rok.
Wysokość świadczenia opiekuńczego
Wielkość zasiłku opiekuńczego wynosi 80 proc. podstawy, którą jest średnia wynagrodzeń z ostatnich 12 miesięcy przed niezdolnością do pracy. Aby uzyskać zasiłek, należy złożyć u pracodawcy zaświadczenie lekarskie oraz wypełniony formularz Z-15B dostępny na platformie PUE ZUS.
Świadczenie to nie jest dostępne w niektórych przypadkach, np. w trakcie urlopu bezpłatnego, podczas aresztu czy odbywania kary więzienia, a także w sytuacjach, gdy zwolnienie lekarskie jest wykorzystywane niezgodnie z jego przeznaczeniem.