Pieniądze na opiekę nad matką i ojcem. Takie warunki trzeba spełnić
Osoby, które zmuszone są do przerwania swojej pracy zawodowej, by opiekować się chorymi członkami rodziny, mogą ubiegać się o wsparcie finansowe w formie zasiłku opiekuńczego. Tego rodzaju pomoc przyznawana jest po spełnieniu określonych kryteriów.
Z informacji dostępnych na Infor.pl wynika, że świadczenie to przysługuje pracownikom objętym ubezpieczeniem chorobowym w ZUS. Jego podstawę prawną stanowi ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego na wypadek choroby oraz macierzyństwa.
Artykuł jest kontynuowany poniżej
To straszy Polaków na zakupach. "Niech mi pan nawet nic nie mówi"
Zasiłek opiekuńczy przyznaje ZUS osobom, które podejmują decyzję o zawieszeniu pracy w celu opieki nad:
- dzieckiem do 8 roku życia,
- dzieckiem niepełnosprawnym do 18 lat,
- chorym dzieckiem poniżej 14 lat,
- innym niepełnosprawnym dzieckiem do 18 lat,
- innymi bliskimi, jak małżonek, rodzice, teściowie, dziadkowie, rodzeństwo, czy dzieci powyżej 14 lat.
Aby móc skorzystać z zasiłku, w gospodarstwie domowym nie mogą przebywać inne osoby, które mogą zająć się chorym. Czas, przez który można się ubiegać o zasiłek, jest ograniczony:
- do 60 dni w roku na zdrowe dziecko do 8 lat lub dziecko chore poniżej 14 lat (w tym niepełnosprawne),
- do 30 dni na dziecko niepełnosprawne w wieku 14–18 lat oraz zdrowe dziecko niepełnosprawne w wieku 8–18 lat, w przypadku choroby, porodu lub hospitalizacji rodziców,
- do 14 dni na opiekę nad chorym członkiem rodziny prowadzącym wspólne gospodarstwo domowe.
Maksymalna liczba dni z zasiłkiem opiekuńczym w roku nie przekracza 60 dni. Niewykorzystane dni nie przechodzą na następny rok.
Wysokość świadczenia opiekuńczego
Zasiłek wynosi 80 proc. wynagrodzenia, liczonego na bazie średnich zarobków z ostatniego roku pracy przed wystąpieniem niezdolności do pracy. Aby otrzymać zasiłek, należy złożyć w miejscu pracy zaświadczenie lekarskie wraz z formularzem Z-15B, dostępnym na platformie PUE ZUS.
Trzeba również pamiętać, że zasiłek opiekuńczy nie obowiązuje podczas urlopu bezpłatnego, odbywania kary aresztu lub pozbawienia wolności, a także gdy zwolnienie lekarskie jest wykorzystywane niezgodnie z jego celem.