Trwa ładowanie...

Pierwsza taka stacja paliw PKN Orlen. Nie w Polsce

Polska spółka otwiera pierwszy punkt do zasilania aut wodorem, ale nie w Polsce. PKN Orlen chce zebrać doświadczenia w Niemczech - informuje wtorkowy "Puls Biznesu".

Pierwsza taka stacja paliw PKN Orlen. Nie w PolsceŹródło: Materiały prasowe, fot: PKN Orlen
dmf3857
dmf3857

Punkt zostanie uruchomiony na niemieckiej stacji należącej do PKN Orlen, działającej pod marką star, w miejscowości Mulheim - podała gazeta.

"Dzięki temu pilotażowi Orlen chce pozyskać doświadczenia, które pomogą mu w rozwoju sprzedaży paliw alternatywnych również w Polsce" - dowiadujemy się z "Pulsu Biznesu".

Dziennik informuje, że "Orlen chce rozwijać ładowanie aut wodorem równolegle do ładowania prądem. Ma już cztery punkty ładowania Tesli, dwa w Polsce i dwa w Niemczech".

Jak zauważa gazeta, "nad wodorem pracuje też druga polska firma paliwowa, czyli Lotos. Na razie nie oferuje jednak usługi tankowania aut wodorem, tylko wzięła się za badania. W ramach projektu Hestor bada możliwości magazynowania energii w postaci wodoru, a następnie wykorzystania go w transporcie".

dmf3857

Cytowany przez "Puls Biznesu" Krzysztof Romaniuk, dyrektor ds. analiz w Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego przyznaje, że "dziś w Polsce nie ma ani jednej ogólnodostępnej stacji do ładowania aut wodorem. Ten rynek jeszcze u nas nie istnieje. W całej Europie jego skala jest zresztą niewielka - w Niemczech do 2018 r. ma być 50 takich stacji, w Beneluksie jest ich około 100". Jego zdaniem, koszt pozyskania wodoru jest na razie wysoki, co hamuje rozwój rynku.

dmf3857
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmf3857