Pierwsze konkursy na wsparcie UE dla Mazowsza - w trzecim kwartale

Samorząd woj. mazowieckiego planuje ogłosić w III kwartale pierwsze konkursy na dofinansowanie UE projektów z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Mazowsza na lata 2014-2020. Wsparcie trafi m.in. na przedsięwzięcia związane z edukacją przedszkolną i szkolnictwem zawodowym.

09.03.2015 18:30

Jak wyjaśnił PAP dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Mariusz Frankowski, w trzecim kwartale zostaną ogłoszone konkursy na projekty, które nie są objęte pomocą publiczna. "Będą to inwestycje finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego w takich obszarach jak edukacja i pomoc społeczna. Wsparcie będzie przeznaczone m.in. na szkolnictwo zawodowe, projekty związane z edukacją przedszkolną, a także programy stypendialne i staże w przedsiębiorstwach" - zaznaczył.

Frankowski zauważył, że do końca marca powinny być znane szczegóły, kiedy dokładnie i jakie przedsięwzięcia zostaną objęte pierwszymi konkursami na dofinansowanie unijne.

Dyrektor nie wykluczył, że w trzecim kwartale na wsparcie będą mogły liczyć niektóre projekty infrastrukturalne, a także przedsiębiorstwa. "Wszystko jednak będzie zależało od tego, kiedy będą przyjmowane rozporządzenia dotyczące pomocy publicznej. Pomoc ta jest związana z konkursami dla przedsiębiorców" - dodał.

Blisko 2,1 mld euro będzie miało do wykorzystania Mazowsze z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) na lata 2014-2020. Z tego na drogi ma trafić 232 mln euro, a na kolej 135 mln euro. Dotacje mają objąć m.in. modernizacje linii czy zakup nowego taboru dla Kolei Mazowieckich. Kolejne 324 mln euro mają być wydane na gospodarkę niskoemisyjną. Chodzi np. o budowę instalacji OZE, termomodernizację budynków użyteczności publicznej czy inwestycje prowadzące do zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza.

278 mln euro przeznaczonych ma zostać na badania i rozwój. Z tych pieniędzy będą mogły skorzystać instytucje naukowe, konsorcja naukowe i przedsiębiorstwa, m.in. na transfer technologii.

Ponad 230 mln euro ma trafić na rozwój przedsiębiorczości na Mazowszu. Pieniądze mają przyczynić się do wzmacniania konkurencyjności małych i średnich firm. Po fundusze będą mogły sięgnąć też samorządy, które będą chciały lepiej przygotować swoje tereny pod inwestycje, tak by zachęcać potencjalnych inwestorów.

Na walkę z bezrobociem i aktywizacją zawodową będzie z kolei ponad 450 mln euro. Na promocję trwałego zatrudnienia ma trafić 137,9 mln euro, edukację - niezależnie od wieku (161,9 mln euro), a na wspieranie walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym, w tym wspieranie ekonomii społecznej (172,4 mln euro).

Pieniądze uzyskane w tej perspektywie finansowej są mniejsze niż w poprzedniej o ok. 700 mln euro. Mazowsze z powodu wysokiego PKB na głowę mieszkańca jest traktowane jako region lepiej rozwinięty.

Obok RPO ważnym dokumentem dla Mazowsza jest podpisany pod koniec listopada ub.r. Kontrakt Terytorialny, który przewiduje m.in. budowę 11 stacji metra, obwodnicy śródmiejskiej, nowych odcinków sieci tramwajowych. Projekty zawarte w dokumencie szacuje się na ponad 49 mld zł.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)