Trwa ładowanie...
d307ehn

Pierwsze umowy na finansowanie budowy terminalu LNG w Świnoujściu (komunikat)

...

d307ehn
d307ehn

03.03. Warszawa - CIR informuje:

Dzisiaj został podpisany list intencyjny z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOR) oraz umowy z 10 bankami komercyjnymi na finansowanie budowy terminalu LNG w Świnoujściu. Łączna kwota zadeklarowanego finansowania wynosi ok. 1 mld euro.

W imieniu inwestora - spółki Polskie LNG S.A. - umowy podpisał Prezes Zbigniew Rapciak. W uroczystości uczestniczył Minister Skarbu Państwa Aleksander Grad.

List intencyjny z EBOR został podpisany na kwotę dofinansowania w wysokości do 200 mln euro. Każdy bank zadeklarował gotowość współfinansowania budowy terminalu kwotą minimum 75 mln euro, co łącznie stanowi kwotę ponad 750 mln euro.

d307ehn

Polskie LNG S.A. - spółka powołana do budowy i eksploatacji terminalu - wystąpiła także o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (456 mln zł) oraz tzw. Recovery Plan (80 mln euro - wspólnie z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.). Prowadzone są także rozmowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.

Budowa terminalu LNG w Świnoujściu to jedna z największych inwestycji realizowanych obecnie w Polsce. W czerwcu 2009 r. weszła w życie specjalna ustawa rządowa, dzięki której uproszczone i skrócone zostały procedury związane z przygotowaniem budowy. W lipcu 2009 r. wydano pozwolenie na budowę części lądowej gazoportu. Ponadto podpisano umowę z Katarem na dostawę skroplonego gazu. W połowie roku zostanie wyłoniony Generalny Realizator Inwestycji. O realizację projektu starają się trzy konsorcja wyłonione w listopadzie 2009 r., które złożyły już oferty wstępne. Terminal zostanie oddany do eksploatacji w czerwcu 2014 r.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ sdd/

d307ehn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d307ehn