Trwa ładowanie...
test
17-06-2009 15:05

Pierwszy w Polsce Mobile WiMAX już działa

W środę w Gdańsku została uruchomiona pierwsza w Polsce pilotażowa sieć radiowego, bezprzewodowego dostępu szerokopasmowego Mobile WiMAX. Sieć na obszarze w rejonie Urzędu Miasta i Politechniki Gdańskiej będzie działała przez trzy miesiące.

Pierwszy w Polsce Mobile WiMAX już działaŹródło: Jupiterimages
d2x5h2o
d2x5h2o

Instalacja WiMAX (ang. Worldwide Interoperability for Microwave Access) powstała dzięki współpracy miasta, Politechniki Gdańskiej oraz firm Alcatel-Lucent i Intel.

Prezes Zarządu Intel Technology Poland Leszek Pankiewicz poinformował podczas konferencji prasowej, żeuruchomienie pilotażowej instalacji jest okazją do wykorzystania nowoczesnych technologii przez gdański biznes, służby użyteczności publicznej oraz naukowców i studentów.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie ukrywał, że ma nadzieję, że znajdą się firmy w Polsce i tym samym w Gdańsku, które będą chciały komercyjnie budować sieć, aby wszyscy mogli korzystać z takiej sieci.

d2x5h2o

Jego zdaniem doświadczenia zdobyte w Gdańsku przez straż pożarną, policję, zarząd dróg i zieleni oraz komunikację zbiorową pokażą, że ten system stwarza ogromne możliwości i pozwala rozwiązać wiele problemów miasta.

Uruchomienie sieci zostało połączone z konferencją "Mobilne Inspiracje", podczas której przedstawione zostały założenia projektu, możliwości zastosowanej technologii i kierunki jej rozwoju.

Podobne sieci funkcjonują w wielu miejscach na świecie, np. w Amsterdamie, Singapurze czy na Tajwanie. Sieci te, umożliwiające szybką transmisję danych, obejmują obecnie zasięgiem ok. 430 milionów osób. Liczba ta pod koniec przyszłego roku może wzrosnąć do ok. 800 milionów.

d2x5h2o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2x5h2o