PiS: odrzucić projekt Prawa gospodarczego w pierwszym czytaniu (krótka2)
Klub PiS opowiedział się w czwartek w Sejmie za odrzuceniem projektu tzw. konstytucji dla przedsiębiorców w pierwszym czytaniu, uzasadniając, że u jego podstaw leży zbyt szeroka i błędna definicja przedsiębiorcy, która nie uwzględnia różnic między firmą prywatną i publiczną.
10.09.2015 17:25
Krystyna Pawłowicz (PiS) przedstawiając stanowisko klubu podkreśliła, że rządowy projekt Prawa działalności gospodarczej "powiela błędne podejście do regulacji działalności gospodarczej" z poprzedniej ustawy.
Błąd ten polega - zdaniem Pawłowicz - na tym, że w definicji "przedsiębiorcy" zawartej w projekcie, mieszczą się nie tylko firmy prywatne, ale także spółki skarbu państwa, spółki samorządowe, czy stowarzyszenia.
Posłanka podkreśliła, że projekt błędnie odnosi pojęcia wolności gospodarczej i zasady "co nie jest zabronione, jest dozwolone", nie tylko do prywatnego biznesu, ale także do podmiotów publicznych, które prowadzą działalność gospodarczą.
Tymczasem - według niej - takie podmioty powinny kierować się przede wszystkim "zasadą legalizmu, a nie wolności". Podkreśliła, że dysponują one przecież majątkiem publicznym i powinny brać pod uwagę interes publiczny.
W ocenie Pawłowicz, zamiast jednego Prawa działalności gospodarczej powinny powstać dwie ustawy: jedna dla przedsiębiorców prywatnych - określająca ograniczenia działalności gospodarczej, druga dla podmiotów publicznych - o zasadach prowadzenia publicznej działalności gospodarczej.
"Zamęt, który ta ustawa wprowadza powoduje, że nie można zaakceptować tej ustawy" - podkreśliła Pawłowicz, opowiadając się za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu.
Przygotowanie nowego prawa gospodarczego opartego na założeniu, że 99 proc. firm działa uczciwie, zapowiadała w swoim expose premier Ewa Kopacz. Projekt Prawa działalności gospodarczej przygotował resort gospodarki, który chce, by wzmocniło ono prawa przedsiębiorców i zapewniło bardziej partnerskie relacje biznesu z administracją. PDG ma zastąpić wielokrotnie nowelizowaną ustawę o swobodzie działalności gospodarczej z 2004 r.