Trwa ładowanie...

PKB skoczył o 20 proc.

W spektakularnym tempie 20,4 proc. (zannualizowana zmiana kwartał do kwartału) rosła w minionym kwartale gospodarka Singapuru.

PKB skoczył o 20 proc.Źródło: Jupiterimages
dpzhb42
dpzhb42

To o tyle zaskakujące, że jeszcze parę miesięcy wcześniej ten mały azjatycki kraj borykał się z najgłębszą recesją w swojej historii.

Tak świetny wynik, który gospodarka zawdzięcza głównie poprawie koniunktury w budownictwie i branży farmaceutycznej, skłonił rząd Singapuru do korekty prognoz. Według najnowszych, PKB ma się zmniejszyć o 4–6 proc., zamiast spodziewanych dotąd 9 proc.

_ Gospodarka Singapuru odradza się, i to z podwójną siłą _ – ocenił Robert Prior-Wandesforde, ekonomista z HSBC.

Gospodarka wyspy opiera się na eksporcie, usługach finansowych i turystyce. W wyniku globalnego kryzysu kurczyła się ona przez cztery wcześniejsze kwartały. Punktem kulminacyjnym recesji, najgłębszej od odłączenia się od Malezji w 1965 r., był okres od października do grudnia, kiedy tempo spadku PKB sięgnęło 16,4 proc.W stosunku do zeszłego roku PKB w II kwartale wciąż jeszcze spadał, ale już tylko o 3,7 proc.

dpzhb42

Ekonomiści uważają, że także w innych państwach Azji koniunktura w najbliższych kwartałach będzie lepsza, niż sądzono na początku roku.

_ Zorientowane na eksport gospodarki azjatyckie w mniejszym stopniu, niż szacowano, odczują skutki spowolnienia w przemyśle wytwórczym _ – twierdzi Son Seng-Wun, ekonomista z CIMB-GK Securities z Singapuru.

Prognozy podnoszono ostatnio dla Korei Płd. i Chin. Te drugie jutro podadzą dane o PKB w II kwartale.

Tomasz Goss-Strzelecki
PARKIET

dpzhb42
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpzhb42