PKB w III kw. 1,4 proc., potrzeba szybkiego łagodzenia pol. pieniężnej - Borowski, Rada Gospodarcza

18.10. Warszawa (PAP) - PKB w III kwartale wzrósł 1,4 proc., co wskazuje na potrzebę szybkiego łagodzenia polityki pieniężnej - ocenia Jakub Borowski z Kredyt Banku i członek Rady...

18.10. Warszawa (PAP) - PKB w III kwartale wzrósł 1,4 proc., co wskazuje na potrzebę szybkiego łagodzenia polityki pieniężnej - ocenia Jakub Borowski z Kredyt Banku i członek Rady Gospodarczej.

"W kierunku obniżenia tempa wzrostu produkcji we wrześniu oddziaływały przede wszystkim efekty statystyczne związane z różnicą w liczbie dni roboczych. Jednak spadek produkcji odnotowano w 27 z 34 działów przemysłu, co oznacza, że pogorszenie koniunktury w polskim przemyśle ma szeroki zakres. Struktura produkcji wskazuje, że spowolnienie wzrostu dotyczy zarówno działów silnie uzależnionych od popytu zewnętrznego, jak i działów w dużym stopniu powiązanych z popytem krajowym, w tym szybko obniżającą się aktywnością w budownictwie" - napisał Borowski w codziennym biuletynie Rady Gospodarczej.

"W sumie dane o produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej wskazują na utrzymujące się spowolnienie wzrostu gospodarczego, który w III kw. ukształtował się najprawdopodobniej na poziomie 1,4 proc. rdr wobec 2,4 proc. w II kw. Sygnalizuje to potrzebę szybkiego i znaczącego złagodzenia polityki pieniężnej. Argumentację tę wzmacnia fakt, iż kurs złotego pozostaje stabilny, mimo znaczącego osłabienia kursu równowagi" - dodał.

GUS podał, że produkcja przemysłowa we wrześniu spadła o 5,2 proc. rdr, po wzroście o 0,5 proc. w sierpniu, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 6,1 proc. Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo spadła we wrześniu rdr o 1,6 proc., a mdm spadła o 1,4 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP prognozowali, że produkcja przemysłowa we wrześniu w ujęciu dwunastomiesięcznym spadła o 3,8 proc., natomiast w porównaniu z sierpniem wzrosła o 8,4 proc. (PAP)

map/ asa/

Źródło artykułu:PAP
finanseprodukcjarada gospodarcza

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)