Trwa ładowanie...
d4aqtsd

PKO BP wyemitował 5-letnie euroobligacje o wartości 500 mln euro (opis)

16.01. Warszawa (PAP) - PKO BP wyemitował 5-letnie euroobligacje o wartości 500 mln euro w ramach programu EMTN opiewającego na kwotę 3 mld euro. Bank nie wyklucza, że przy...

Share
d4aqtsd

16.01. Warszawa (PAP) - PKO BP wyemitował 5-letnie euroobligacje o wartości 500 mln euro w ramach programu EMTN opiewającego na kwotę 3 mld euro. Bank nie wyklucza, że przy sprzyjających warunkach wyjdzie na rynek z kolejną transzą w połowie 2014 roku - poinformował Jakub Papierski, wiceprezes banku odpowiedzialny za obszar bankowości inwestycyjnej.

"Dzisiaj udało się bankowi uplasować kolejną dużą transzę w euro. Rano wyszliśmy na rynek po 500 mln euro. Chcieliśmy skorzystać z bardzo pozytywnego sentymentu panującego na rynku" - powiedział w czwartek dziennikarzom Papierski.

Ostateczna wycena wyniosła 115 punktów bazowych ponad MidSwap. Kupon wyniósł 2,324 proc.

Wiceprezes poinformował, że bank wyszedł na rynek z marżą wysokości 130 bps, która w trakcie budowania książki popytu zostało obniżona o 15 bps.

d4aqtsd

"Popyt czterokrotnie przekroczył ostateczną wartość transakcji" - powiedział Papierski.

Bank podał w czwartek, że inwestorzy złożyli niemal 200 zapisów, z czego 86 proc. stanowili inwestorzy europejscy. Po alokacji struktura transakcji według typu inwestorów przedstawiała się następująco: ponad 41 proc. zakupili doradcy inwestycyjni, 17 proc. fundusze inwestycyjne, ponad 10 proc. towarzystwa ubezpieczeniowe, natomiast udział banków wyniósł około 9 proc.

Papierski poinformował, że jeśli na rynku będą sprzyjające warunki, to do kolejnej emisji może dojść w połowie roku.

"W najbliższych miesiącach transakcja ta zaspokaja nasze bieżące potrzeby. Będzie wykorzystana do sfinansowania bieżącej działalności kredytowej, szczególnie w odniesieniu do klientów korporacyjnych pożyczających w walutach" - powiedział Papierski.

d4aqtsd

"Będziemy dalej obserwować rynek, jeśli będzie się utrzymywał tego typu dobry trend, jaki widzimy w ciągu ostatnich kilku tygodni, to nie wykluczamy innych transakcji w połowie roku, bądź w drugiej połowie roku" - dodał.

Aranżerami emisji były banki: Citigroup z Londynu, Banco Santander, Societe Generale oraz UBS Limited. Obligacje notowane będą na Giełdzie Papierów Wartościowych w Luksemburgu, a także w Warszawie.

Emisja na kwotę 500 mln euro była kolejną emitowaną w ramach otwartego w 2008 r. programu EMTN.

Dotychczas, w ramach programu, bank poprzez celową spółkę zależną uplasował cztery transze: w 2010 r. na kwotę 800 mln euro, w 2011 r. na kwotę 250 mln franków szwajcarskich, zaś w 2012 r. na kwotę 50 mln euro oraz 500 mln franków szwajcarskich.

Środki pozyskiwane z emisji umożliwić mają bankowi zdywersyfikowanie źródeł finansowania i zabezpieczają dalszy rozwój akcji kredytowej. Waluty programu to euro, USD i CHF.(PAP)

seb/ jtt/

d4aqtsd

Podziel się opinią

Share
d4aqtsd
d4aqtsd