PKPP wystąpi do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy o emeryturach górniczych
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych
(PKPP) Lewiatan wystąpi do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie
zgodności z konstytucją ustawy o emeryturach i rentach z FUS,
dotyczącej emerytur górniczych.
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan wystąpi do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy o emeryturach i rentach z FUS, dotyczącej emerytur górniczych - poinformował Jeremi Mordasewicz, ekspert PKPP.
_ Wystąpimy z takim wnioskiem do Trybunału. Obecnie prawnicy Konfederacji zaczęli prace nad wnioskiem, co potrwa około kilku tygodni _ - powiedział Mordasewicz.
_ Podpisanie ustawy to fatalna informacja. Liczyliśmy, że prezydent zdecyduje się na skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego _ - dodał.
Według niego, jest to decyzja polityczna i szkodliwa dla całej polskiej gospodarki. _ Szkoda, że prezydent ugiął się pod presją Śląska _ - zaznaczył Mordasewicz.
Jego zdaniem, wejście w życie ustawy "rujnuje" polski system emerytalny i będzie niezwykle kosztowne dla budżetu. _ Ustawa załatwia problem jednej grupy zawodowej, a w kolejce już czekają następne _ - uważa ekspert PKPP.
Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał w środę nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) oraz ustawy Karta Nauczyciela - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Ustawa przedłuża prawa górników do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę po przepracowaniu 25 lat pod ziemią, bez względu na wiek. Ustawa wejdzie w życie z początkiem 2007 r.
Według ostatnich wyliczeń Ministerstwa Polityki Społecznej, łączne koszty wprowadzenia ustawy wyniosą 93 mld zł w ciągu 15 lat.