Płaca minimalna 2020. Zmiany w prawie pracy i dodatek stażowy

Wraz z początkiem nowego roku wynagrodzenie minimalne wzrosło o 350 złotych. Obecnie wynosi ono 2600 złotych i stanowi już 49,7 proc. prognozowanego na 2020 rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce krajowej.

Płaca minimalna 2020. Zmiany w prawie pracy i dodatek stażowy
Źródło zdjęć: © iStock.com
Jakub Stasiak

Płaca minimalna 2020. Zmiany w prawie pracy i dodatek stażowy

Jak tłumaczyła decyzję przedstawicielka rządu, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, wzrost minimalnego wynagrodzenia ma wydatnie przyczynić się do poprawy sytuacji gospodarstw domowych. Jak jednak wygląda faktyczna sytuacja?

Oglądaj: Płaca minimalna. "Pracodawcy nie mogą płacić ponad siły"

Sztucznie zawyżana płaca minimalna znacznie przyczynia się do wzrostu inflacji i w konsekwencji wpływa również na obniżenie faktycznej wartości ustalanych przed rząd podwyżek wynagrodzenia. Warto przy tym podkreślić, że wyższa płaca minimalna będzie skutkowała także podwyżkami lepiej zarabiających. Z wyliczeń mBanku wynika bowiem, że tylko w przyszłym roku średnia płaca przez to wzrośnie dodatkowo o 1 pkt proc. A już teraz dane GUS mówią o podwyżkach powyżej 7 proc.

Kolejną z konsekwencji może być bankrutowanie małych firm. Dla nich wynagrodzenia pracowników są znaczącym składnikiem kosztów działalności. Część z nich może przetrwać przerzucając koszty na konsumentów, wpływając na wzrost cen w sklepach.

Płaca minimalna 2020. Zmiany w prawie pracy i dodatek stażowy

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2020 r. funkcjonuje przepis dot. dodatku za staż pracy, który reguluje, że nie będzie on miał wpływu na wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmiana przepisów ma z założenia zapewnić bardziej sprawiedliwy i przejrzysty kształt minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz poprawić sytuację pracowników otrzymujących wynagrodzenie na najniższym poziomie.

Zmiana przepisów ma zapewnić możliwie najbardziej sprawiedliwy i przejrzysty kształt minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz poprawić sytuację pracowników otrzymujących wynagrodzenie na najniższym poziomie.

Źródło artykułu:money.pl
finanseminimalna płacagospodarka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)