Trwa ładowanie...
budowlaniec
05-05-2012 11:27

Płace od 4 do 6 tys. zł. Dla kogo?

Do najlepiej płatnej, ale ciężkiej pracy zaliczyć można takie zawody jak: spawacz, zbrojarz, brukarz, murarz, betoniarz

Płace od 4 do 6 tys. zł. Dla kogo?Źródło: thinkstock
d4mxefe
d4mxefe

Ciężka praca przynosi wymierne efekty w postaci dobrego zarobku. Mogą to poświadczyć przedstawiciele niektórych zawodów. Choć często zmęczeni i strapieni, nie narzekają na zarobki.

- Do najlepiej płatnej, ale ciężkiej pracy zaliczyć można takie zawody jak: spawacz, zbrojarz, brukarz, murarz, betoniarz… - informuje Artur Ragan, specjalista ds. PR Work Express.

Bardzo często dobra pensja jest wszędzie tam, gdzie istnieje bezpośrednie obciążenie fizyczne, duża szkodliwość i zagrożenia na stanowisku pracy.

Ma być lepiej

Według badania "Raport Płacowy" firmy Advisory Group TEST Human Resources, ponad 70 proc. firm zwiększy płace zasadnicze swoim pracownikom w tym roku. Odsetek ten będzie się oczywiście różnił w zależności od poziomu hierarchii pracowników. Zarobki robotników wzrosnąć mają o niecałe 4 proc., jednak wskaźnik ten może być wyższy, szczególnie w dużych firmach (zatrudniających powyżej 500 pracowników) i województwie podkarpackim, które coraz mocniej odrabia różnice w stosunku do wynagrodzeń w innych regionach kraju.

d4mxefe

Duża rozpiętość

Brakuje rąk do pracy, dlatego jeszcze trzy lata temu pensje robotników bardzo szybko rosły. Wpływ na to miała emigracja wielu wykwalifikowanych pracowników. Część branż została uszczuplona o tych najlepszych – wyjechali m.in. do Wielkiej Brytanii. Czy teraz, po otwarciu kolejnych rynków, choćby niemieckiego, coś się zmieniło?

- Rozpiętość płac wśród robotników jest u nas ogromna - mówi Artur Ragan. - Zależy co mamy na myśli mówiąc „pracownik fizyczny”, bo np. są górnicy z pensją 1500 netto, bez kwalifikacji, z rekrutacji masowej w spółkach zewnętrznych i są specjaliści od budów, którzy dostaną dwa, dwa i pół razy większa pensję. Do tego dochodzą jeszcze wszystkie dodatkowe elementy wynagrodzeń i świadczenia pracownicze. Choć tych ostatnich jest znacznie mniej, nadal wspomagają domowe budżety. Wspomnę tylko, że ostatnio mieliśmy okazję rozmawiać z operatorem wycinarki laserowej (CNC), którego zarobki sięgają 3500 - 4000 zł netto. Teoretycznie to pracownik fizyczny, chociaż górnik dołowy byłby mocno zirytowany takim zestawieniem.

W budowlance nie jest źle

Pensje osób zatrudnionych przy produkcji i w sektorze budowlanym mogą przynieść sporo satysfakcji. Zarobki zaczynają się od 1600 zł, ale często przekraczają 4500 zł.

d4mxefe

Portal moja-pensja.pl podaje, że rynkowe zarobki na stanowisku betoniarz zawierają się w przedziale od 1509 do 3202 zł. Oznacza to, że co drugi betoniarz w Polsce otrzymuje pensję właśnie w takim przedziale. 10 procent przedstawicieli tego zawodu otrzymuje wynagrodzenie w wysokości mniejszej niż 1172 zł.

Natomiast najwyższe płace na jakie mogą liczyć betoniarze to zarobki rzędu 4179 zł. brutto. Powyżej tej kwoty zarabia 10 proc. pracowników zatrudnionych na tym stanowisku.

d4mxefe

Z obserwacji specjalistów wynika, że branża budowlana ciągle będzie się rozwijała i ciągle będzie można w niej zarobić - szczególnie tam, gdzie są unijne pieniądze. Budowa dróg, mostów, w dalszym ciągu będzie się prężnie się rozwijać. Specjaliści podkreślają, że wszędzie tam należy spodziewać się w przyszłym roku mocnych wzrostów pensji.

Zarobek pod ziemią

Górniczej pensji od lat zazdrości wielu. Nikt natomiast nie zazdrości ciężkiej pracy, jaką wykonuje się w tym zawodzie. Górnik eksploatacji podziemnej wykonując swe zawodowe obowiązki, często ryzykuje życiem. Jaką pensję dostaje za to poświęcenie?

Rynkowe zarobki na stanowisku górnik eksploatacji podziemnej zawierają się w przedziale od 4133 do 6671 zł. brutto. Portal moja-pensja.pl informuje, że najwyższe płace na jakie mogą liczyć górnicy eksploatacji podziemnej to zarobki rzędu 7858 zł. Powyżej tej kwoty zarabia 10 proc. pracowników zatrudnionych na tym stanowisku.

ml/ak

d4mxefe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mxefe