Plan pomocy dla chińskiej gospodarki poprawił nastroje
Dzisiejsza sesja na rynku złotego nie powinna zaskoczyć wysoką zmiennością. Od rana złoty pozostaje na stabilnym poziomie zarówno względem dolara, jak i euro. Kurs EUR/PLN oscyluje w okolicach 3,6300, a USD/PLN wokół poziomu 2,8300.
Ze względu na jutrzejsze święto, dziś na rynku mamy do czynienia z niewielka płynnością i równie mała zmiennością (co nie zawsze idzie ze sobą w parze). Jakiekolwiek bardziej zdecydowane ruchy złotego powinny zmierzać w kierunku umocnienia polskiej waluty.
Za aprecjacją złotego może przemawiać pozytywne otwarcie notowań na GPW oraz wzrosty na praktycznie wszystkich europejskich giełdach. Nastroje na rynku poprawiły się po ogłoszeniu przez Chiny wsparcia gospodarki krajowej pakietem pomocowym o wartości prawie 600 mld dolarów. W wyniku tego silnie zwyżkowały indeksy azjatyckie, a dobry nastrój udzielił się również w Europie.
Ponadto po ostatniej rewizji ratingów dla emerging markets przez agencję Fitch, poprawiło się postrzeganie Polski na tle regionu. Rewizja ocen wypłacalności kredytowej dla 17 gospodarek wschodzących, zaowocowała obniżeniem ocen dla czterech krajów oraz zmianą perspektyw ratingu na negatywny dla siedmiu pozostałych gospodarek. Ratingi zostały obniżone dla Węgier, Bułgarii, Kazachstanu oraz Rumunii. Kraje te borykają się z wysokim deficytami obrotów bieżących oraz znaczącym krótkoterminowym zadłużeniem zagranicznym, co w obliczu obecnego zawirowania na rynku finansowym, stwarza wysokie ryzyko dla stabilności tych gospodarek.
Wcześniej złe dane z regionu emerging markets powodowały silne osłabienie złotego. W obecnej chwili jednak, kiedy emocje nieco opadły, a agencje ratingowe dają wyraźnie do zrozumienia, iż nie wszystkie gospodarki wschodzące są w tak samo złym położeniu, polska waluta ma szanse być lepiej postrzegana.
Nowy tydzień światowe rynki rozpoczęły w dość dobrych nastrojach. Sprzyjało im ogłoszenie w miniony weekend przez chińskie władze planu wsparcia dla tamtejszej gospodarki, opiewającego na kwotę 586 mld USD. W jego skład będą wchodzić m.in. inwestycje infrastrukturalne, ulgi podatkowe oraz subsydia dla rolnictwa. Tak zdecydowane działania z pewnością złagodzą negatywne skutki zawirowań, jakie mają obecnie miejsce na świecie, na gospodarkę Chin. W reakcji na wspomniane doniesienia, inwestorzy, spragnieni pozytywnych informacji, kontynuowali zakupy ryzykowniejszych aktywów. Dzięki temu na popularności zyskały transakcje oparte o carry trade, co przełożyło się na osłabienie japońskiego jena. Kurs USD/JPY powrócił ponad poziom 99,00 i w kolejnych godzinach może zbliżyć się on do psychologicznej bariery 100,00.
W notowaniach pary EUR/USD obserwujemy kontynuację konsolidacji. Od początku dzisiejszej sesji azjatyckiej wartość euro wyrażana w dolarze oscyluje pomiędzy 1,2800-1,2900. Notowania tej pary walutowej wciąż czekają na silny impuls, który zadecydowałby o wybiciu z dotychczasowej konsolidacji. O impuls taki ze strony fundamentalnej może być trudno, gdyż w najbliższych dniach nie poznamy zbyt wielu istotnych danych makroekonomicznych. Wpływu na notowania dolara nie miała dzisiaj informacja o tym, że amerykański rząd prawdopodobnie rozszerzy plan pomocy dla największego ubezpieczyciela w USA -AIG. Z punktu widzenia analizy technicznej sygnał do większych zmian w notowaniach EUR/USD, może dostarczyć ewentualne wybicie z formacji trójkąta, wyraźnie widocznej na wykresie dziennym tej pary. Bardziej prawdopodobne jest wybicie dołem, które może dać potencjał do spadków poniżej ostatnich minimów (1,2330).
Joanna Pluta
Tomasz Regulski
DM TMS Brokers S.A.