Trwa ładowanie...

Płatne autostrady w Niemczech. Austria mówi stanowcze "nie"

Rząd Austrii oświadczył, że jeśli Komisja Europejska nie powstrzyma wprowadzenia w Niemczech myta dla kierowców samochodów osobowych za przejazd po autostradach, zwróci się w tej sprawie do Trybunału Sprawiedliwości UE. Opłaty mają być pobierane od 2016 roku.

Płatne autostrady w Niemczech. Austria mówi stanowcze "nie"Fot: Krzysztof Duda/flickr (CC BY 2.0)
d2esijn
d2esijn

Austriacki rząd oświadcza, że chce by Komisja Europejska powstrzymała wprowadzenia w Niemczech myta dla kierowców samochodów osobowych za przejazd po autostradach. Jeśli tego nie zrobi, to zwróci się w tej sprawie do Trybunału Sprawiedliwości UE. Opłaty mają być pobierane od 2016 roku.

- Trudno mi wyobrazić sobie sytuację, w której Komisja Europejska zrezygnuje z zaskarżenia (myta - przyp. red.) - powiedział w środę dziennikowi "Frankfurter Allgemeine Zeitung" austriacki minister transportu Alois Stoeger.

Jak wyjaśnił, przewidziany w ustawie zwrot kosztów dla niemieckich kierowców jest jawną dyskryminacją. - Rozumiem, że Niemcy chcą przejść na system budowy autostrad finansowany przez użytkowników dróg. System (pobierania opłat) musi być jednak równy dla wszystkich - powiedział Stoeger.

Szef resortu wezwał komisarz UE ds. transportu Violetę Bulc do jak najszybszego wdrożenia postępowania, które wyjaśni, czy niemieckie przepisy są zgodne z unijnym prawem. Jeżeli KE nie podejmie działań, Austria zwróci się do Trybunału Sprawiedliwości UE - zapowiedział Stoeger. Jak dodał, Austria chce współpracować w tej sprawie z Holandią i Czechami.

d2esijn

Bundesrat, druga izba niemieckiego parlamentu, zaaprobowała w piątek uchwaloną w marcu przez Bundestag ustawę o mycie, kończąc definitywnie prace nad tym projektem. Opłaty mają obowiązywać od przyszłego roku; dokładny termin nie został jeszcze podany.

Przyjęty głosami koalicji rządowej pakiet wprowadza myto dla wszystkich kierowców samochodów osobowych i pojazdów kempingowych korzystających z niemieckich autostrad i dróg krajowych (Bundesstrassen). Kierowcy pojazdów zarejestrowanych w Niemczech dostaną pełną rekompensatę poprzez obniżkę podatku samochodowego.

Dla cudzoziemców opłaty wprowadzono tylko na autostradach, z innych dróg będą mogli nadal korzystać bezpłatnie. Mogą oni wybrać pomiędzy opłatą roczną, dwumiesięczną i 10-dniową. Myto za 10 dni wynosi - w zależności od pojemności silnika i wpływu na środowisko - od 5 do 15 euro; za dwa miesiące od 16 do 30 euro. Opłata roczna ma wynieść maksymalnie 130 euro. Niemieccy użytkownicy dróg płacą za cały rok.

Rząd Niemiec liczy na wpływy do budżetu w wysokości 500 mln euro rocznie. Uzyskane środki mają być przeznaczone w całości na infrastrukturę. Kierowcy samochodów ciężarowych płacą za przejazd po niemieckich autostradach od 2005 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/233/m313321.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/oplaty-za-niemieckie-autostrady-ke-ma,117,0,1723509.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Niemieckie autostrady jednak za darmo? Komisji Europejskiej nie podoba się pomysł opłat dla zagranicznych kierowców.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/225/m325089.jpg ) ] (http://moto.money.pl/wiadomosci/aktualnosci/artykul/niemcy-oplaty-za-autostrady-coraz-blizej,233,0,1649129.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Tyle zapłacimy za niemieckie autostrady Niemieckie ministerstwo transportu zrezygnowało z pomysłu wprowadzenia winiet naklejanych na szybę. Wybrało...
[ ( http://static1.money.pl/i/h/196/m338372.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pkp-cargo-ma-tajemniczy-chinski-projekt-,130,0,1785474.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) PKP Cargo ma tajemniczy chiński projekt Kolejowa spółka stawia na przewozy intermodalne. W kontenerach z Chin chce sprowadzać towary w 14 dni. To ułatwi e-handel.
d2esijn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2esijn