Trwa ładowanie...
d3wpc0j
15-09-2011 10:56

PLN dalej traci na wartości

Rynki z niecierpliwością wyczekiwały na wczorajsza telekonferencję szefów rządu niemieckiego, francuskiego i greckiego. Choć nie padły żadne konkrety to wiemy jedno- „miejsce Grecji jest w strefie euro”.

d3wpc0j
d3wpc0j

Rynki z niecierpliwością wyczekiwały na wczorajsza telekonferencję szefów rządu niemieckiego, francuskiego i greckiego. Choć nie padły żadne konkrety to wiemy jedno- „miejsce Grecji jest w strefie euro”.

Optymistyczne zapewnienia polityków o skuteczności przyszłych decyzji zdołały podtrzymać nieco lepsze nastroje na rynkach akcji. Na rynku walutowym silna wyprzedaż europejskiej waluty wyhamowała. Realia nie są jednak kolorowe. Jak na razie powróciła jednak kwestia euro obligacji. Przewodniczący Komisji Europejskiej zapowiedział, że na jesieni zostanie przedstawiony raport pokazujący różne opcje euro obligacji dla państw strefy euro. Zdaniem Barroso niektóre z wariantów nie będą wymagały zmiany traktatów europejskich, co umożliwi szybkie wdrożenie tych rozwiązań, a tym samym obniży koszty rynkowego finansowania zadłużonych państw strefy euro.

Dzisiaj poznaliśmy decyzję w sprawie stóp procentowych w Nowej Zelandii i Szwajcarii. Decyzją RBNZ główna stopa procentowa została utrzymana na niezmienionym poziomie 2,5%. Bank w dalszym ciągu sygnalizował możliwość kontynuacji zacieśniania polityki monetarnej, jednak dalsze podwyżki stóp procentowych będą zależały od rozwoju sytuacji w Europie, a także perspektyw dotyczących globalnej gospodarki. NZD osłabił się nieco po decyzji, do tego przyczyniło się obniżenie prognoz dla wzrostu gospodarczego i inflacji przez RBNZ. Zgodnie z oczekiwaniami analityków również Bank Szwajcarii nie zmienił stóp procentowych i zadeklarował, że zamierza bronić minimalnego kursu wymiany ba poziomie 1,2 CHF za euro.

Lekkie uspokojenie nastrojów na rynkach światowych nie ma przełożenia na notowania złotego. PLN znajduje się pod presją sprzedających. Notowania EURPLN wzrosły wczoraj nieco powyżej poziomu 4,40, a USDPLN osiągnął prawie poziomie 3,22. NA GBPPLN mieliśmy również nowe tegoroczne maksimum lokalne. Najprawdopodobniej w najbliższym czasie notowania złotego w optymistycznym wariancie będą pozostawały dość stabilne, a przypadku wzrostu niepokoju o sytuacje w Europie PLN będzie dalej tracił na wartości.
EURPLN
Eurozłoty testował w dniu wczorajszym okolice 4,40. Nasza krajowa waluta traci na wartości nawet w sytuacji uspokojenie nastrojów na zagranicznych giełdach, co jest dość niepokojące. Tym samy droga w okolice oporu na poziomie 4,44 została otwarta. Najbliższym wsparciem pozostają okolice 4,3680. Wszelkie korekcyjne umocnienie złotego będzie z technicznego punktu widzenia dobra okazją do zajmowania długich pozycji w EURPLN.
EURUSD
EURUSD pozostaje w zakresie wyznaczonym przez formacje flagi. Obecnie obserwujemy kontynuacje odreagowania na euro, co powinno doprowadzić do wzrostu notowań eurodolara w okolice 1,3820, gdzie znajduje się najbliższy opór. Zniesienie 38,2% Fibo całości ostatnich spadków wyznacza opór w rejonie 1,3894. Z uwagi na silny trend wzrostowy na dolarze notowania eurodolara powinny utrzymać się poniżej tego poziomu. Strefa wsparcia to okolice 1,3670-1,3680.
GBPUSD
Brak siły na przełamanie wsparcia w rejonie 1,5700 doprowadził do odreagowania na parze GBPUSD. Para zbliża się do oporu w postaci 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym i w przypadku podtrzymania bardziej optymistycznych nastrojów są szanse na kontynuacje ruchu wzrostowego w rejon 1,5850, gdzie znajduje się geometryczny opór. Strefę wsparcia wyznacza rejon 1,57-1,5740.

NZDUSD
Na wykresie godzinowym NZDUSD widoczna jest formacja zapowiadająca kontynuacje spadków na tej parze. Para mus się jednak utrzymać w najbliższych dniach poniżej oporu na poziomie 0,8270, by taki scenariusz się zrealizował. Techniczny obraz rynku wskazuje na możliwość testowania tegorocznych sierpniowych minimów lokalnych w okolicy 0,8000.
Anna Wrzesińska
IDM SA

d3wpc0j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wpc0j