Trwa ładowanie...
d3w6myo

Płock oszczędzi na energii dzięki umowie z Siemensem na modernizację budynków

Płock (Mazowieckie) i spółka Siemens podpisały umowę partnerstwa publiczno-prywatnego na modernizację energetyczną 24. budynków użyteczności publicznej. Wdrożenie projektu ma przynieść tam oszczędności w kosztach zużycia energii co najmniej na poziomie 34 proc.

Share
d3w6myo

To pierwsza w Płocku umowa o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz pierwsza w Polsce, dotycząca przedsięwzięcia, w którym nakłady inwestycyjne partnera prywatnego zostaną w 100 proc. spłacone na jego rzecz z oszczędności uzyskanych z ograniczenia zużycia energii w placówkach objętych projektem. Wartość tych nakładów wyniesie w sumie ok. 30 mln zł.

Zgodnie z zawartą w środę umową, Siemens udzielił 17-letniej gwarancji jakości dla instalowanych urządzeń i systemów w obiektach użyteczności publicznej na terenie Płocka. Wśród 24 budynków znalazły się: żłobek, siedem przedszkoli i siedem szkół podstawowych oraz dwa gimnazja, cztery zespoły szkół średnich, a także miejska pływalnia, ośrodek szkolno-wychowawczy i budynek tamtejszego Urzędu Miasta. Placówki te zostaną włączone do zdalnego systemu zarządzania zużyciem energii, w tym cieplnej i elektrycznej, w zależności od bieżących potrzeb.

Jak poinformował podczas konferencji prasowej wiceprezydent Płocka Jacek Terebus, inwestycje związane z modernizacją energetyczną wytypowanych tam placówek użyteczności publicznej rozpoczną się z początkiem stycznia i w przypadku obiektów związanych z edukacją potrwają do początku września 2016 r., a w pozostałych do końca grudnia 2016 r. Siemens zobowiązał się do zarządzania energią w budynkach objętych projektem oraz do utrzymywania zainstalowanych tam urządzeń, w tym usuwania ewentualnych awarii, w okresie od stycznia 2017 r. do grudnia 2033 r.

d3w6myo

"Ewenementem projektu jest to, że będzie on całkowicie spłacał się z oszczędności wygenerowanych dzięki przeprowadzonym inwestycjom. Stąd też wynegocjowana przez miasto gwarancja, obejmująca 17 lat. Zyskujemy nowe urządzenia w poszczególnych obiektach oraz gwarantowane oszczędności na poziomie 34 proc., które w kolejnych latach mogą być nawet wyższe" - oświadczył wiceprezydent Płocka. Terebus dodał, że inwestycje, które zostaną przeprowadzone w budynkach objętych projektem, dotyczyły będą m.in. wymiany instalacji, stolarki okiennej i oświetlenia, a także modernizacji automatyki sterującej, węzłów ciepłowniczych lub termomodernizacji całych budynków.

Wiceprezydent Płocka przyznał jednocześnie, że na modernizację energetyczną 24 budynków użyteczności publicznej miasto to zakłada możliwość pozyskania środków unijnych w ramach perspektywy 2014-20, a to oznaczałoby możliwość wcześniej spłaty projektu, co również przewiduje umowa z Siemensem.

Dyrektor działu efektywności energetycznej Siemens Marek Tobiacelli podkreślił, że korzyści z wdrożenia projektu dotyczyły będą obu partnerów: po stronie Płocka będą to oszczędności wynikające z efektywnego zarządzania energią w oparciu o urządzenia zamontowane przez spółkę, a po stronie samej spółki - zysk w skali kilku procent. "Takie są zasady biznesowe, jeżeli wszystko nam się uda. Jeżeli się pomylimy i ryzyka, jeśli chodzi o koszty, będą dużo większe niż to, co zaplanowaliśmy, to wtedy ten wynik będzie inny. Natomiast nie jest to pierwszy nasz projekt, mamy spore doświadczenia. Dlatego jestem prawie pewny, że rezultat spodziewany będzie po obu stronach, czyli i nasz skromny zarobek, i oszczędności" - dodał.

Tobiacelli zaznaczył przy tym, że w kilku innych podobnych projektach dotyczących podniesienia efektywności energetycznej, które Siemens zrealizował w kraju we współpracy z samorządami, w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, wszędzie efekty oszczędnościowe są takie, jak gwarantowane umową lub większe.

d3w6myo

W całej Polsce zdalny system internetowy zarządzania zużyciem energii wdrożony przez spółkę Siemens obejmuje obecnie ok. 200 obiektów użyteczności publicznej. Poprzez układy regulacji zapewnia on m.in. sterowanie temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach budynków w wybranym czasie, w zależności od potrzeb. Rozwiązania takie funkcjonują np. w Sosnowcu, Bytomiu, Rudzie Śląskiej, a także w Radzionkowie, Kluczborku, Wołowie i Karczewie.

d3w6myo

Podziel się opinią

Share
d3w6myo
d3w6myo