Trwa ładowanie...

Pływająca restauracja była chlubą McDonald's. Po 30 latach wygląda przygnębiająco

Zbudowano ją na targi Expo '86 w kanadyjskim Vancouver. McBarge - bo tak nazwano nietypową restaurację - okazał się sukcesem, ale krótkotrwałym. Dziś po dawnej świetności została jedynie rdza.

Share
Pływająca restauracja była chlubą McDonald's. Po 30 latach wygląda przygnębiającoŹródło: Vimeo.com/Wikimedia, fot: screen
d21m96v

Rok 1986 był dla Vancouver wyjątkowy. Miejscowość obchodziła 100-lecie otrzymania praw miejskich, przyznano jej także prawo organizacji Światowych Targów Expo '86. Imprezę w wyjątkowy sposób postanowiła uczcić także sieć McDonald's.

Za 12 mln dolarów zbudowano pływająca restaurację McBarge (nazywaną pierwotnie Przyjaźń 500). Jednostka miała symbolizować przyszłość technologii i architektury. McBarge został zaprojektowany przez pracowników firmy inżynieryjnej Robert Allan Ltd.

Na barce znajdowała się jadalnia z widokiem na Vancouver i ukrytą kuchnią. Personel nosił marynarskie mundury, całe wnętrze zaprojektowano w morskim klimacie. Pływający McDonald's okazał się prawdziwym hitem, ale tylko przez sześć miesięcy. Mimo planów dalszego funkcjonowania, barka pozostawała pusta do 1991 r., aż w końcu nowy właściciel kotwicowiska nakazał jej usunięcie. Przetransportowano ją do zatoki Burrat Inlet i tam niszczała przez kolejne lata. W 2015 r. po raz kolejny ją przeniesiono - do Maple Ridge. Wciąż jednak nie udało się jej przywrócić dawnego blasku.

d21m96v

Pojawiła się jednak szansa na nowe życie dla McBarge. Obecny właściciel postanowił zainwestować w nią 4,5 mln dolarów. Nie chce jednak zdradzić swoich plaów. Mówi się, że może znów stać się restauracją lub klubem nocnym.

vimeo.com
Źródło: vimeo.com, fot: screen
vimeo.com
Źródło: vimeo.com, fot: screen
vimeo.com
Źródło: vimeo.com, fot: screen
Wikiemdia Commons
Źródło: Wikiemdia Commons, fot: Wikimedia
wikimedia Commons
Źródło: wikimedia Commons, fot: Wikimedia
d21m96v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21m96v
d21m96v