Trwa ładowanie...
d3te2n0
finanse

PMI sygnalizuje wyraźną poprawę, wzrost PKB w '14 może przekroczyć 3 proc. - Durjasz, RG

04.02. Warszawa (PAP) - Styczniowy odczyt PMI jest kolejnym sygnałem wyraźnej poprawy koniunktury w polskim przemyśle przetwórczym i w całej gospodarce. W 2014 roku możliwe jest...

Share
d3te2n0

04.02. Warszawa (PAP) - Styczniowy odczyt PMI jest kolejnym sygnałem wyraźnej poprawy koniunktury w polskim przemyśle przetwórczym i w całej gospodarce. W 2014 roku możliwe jest osiągnięcie wzrostu PKB przekraczającego 3 proc. - ocenia Paweł Durjasz z Rady Gospodarczej przy premierze.

"Styczniowe badanie PMI jest kolejnym sygnałem wyraźnej poprawy koniunktury w polskim przemyśle przetwórczym i w całej gospodarce. Wszystkie badania koniunktury wskazują na wyraźny wzrost nowych zamówień, zelżenie bariery popytu i wzrost produkcji. W tych warunkach firmy sygnalizują poprawę perspektyw zatrudnienia. Wstępny szacunek PKB w 2013 r. opublikowany przez GUS potwierdza także zarysowującą się już tendencję wzrostu inwestycji" - napisał Durjasz we wtorkowym biuletynie Rady.

"Poprawa koniunktury w polskim przemyśle przetwórczym jest elementem globalnego ożywienia w tym sektorze - o czym świadczy kolejny już wzrost wskaźników PMI w strefie euro i w Niemczech, do poziomu nie notowanego od maja 2011 r. Te nadspodziewanie dobre wyniki dają pewną nadzieję na nieco szybszy od oczekiwań wzrost gospodarczy w tym regionie, przynajmniej na początku 2014 r. W Polsce natomiast, po wyraźnym przyspieszeniu dynamiki PKB w IV kwartale 2013 r. i wobec styczniowych sygnałów dalszej poprawy koniunktury, możliwe jest osiągnięcie wyższego niż 3 proc. wzrostu PKB w 2014 roku" - dodał.

Wskaźnik PMI dla Polski w styczniu 2014 r. wzrósł do 55,4 pkt. z 53,2 pkt. w grudniu 2013 r.(PAP)

jba/ asa/

d3te2n0

Podziel się opinią

Share
d3te2n0
d3te2n0