Trwa ładowanie...
d1p4vge
afera
26-05-2009 15:40

PO apeluje do prezydenta o zawieszenie Kownackiego

26.5.Warszawa(PAP) - Platforma Obywatelska zaapelowała we wtorek
do prezydenta Lecha Kaczyńskiego o zawieszenie szefa swojej
kancelarii Piotra Kownackiego w związku z zarzutami o
nieprawidłowości w BOŚ.

d1p4vge
d1p4vge

Platforma Obywatelska zaapelowała we wtorek do prezydenta Lecha Kaczyńskiego, by w związku z zarzutami o nieprawidłowości w BOŚ zawiesił szefa swojej kancelarii Piotra Kownackiego .

Radio ZET podało, że przez działalność Kownackiego BOŚ mógł stracić nawet 120 mln zł, w czasie gdy obecny szef Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego był w latach 1999-2001 wiceprezesem tego banku i m.in. nadzorował w nim inwestycje w długi służby zdrowia.

Informacje te częściowo potwierdził we wtorek obecny prezes BOŚ Mariusz Klimaczak. Według niego Kownacki podpisał w 2001 r. wnioski na zarząd banku o zakup wierzytelności ZOZ-ów przez bank. Obecny prezes BOŚ szacuje, że w latach 2001-2003 bank stracił na tych operacjach ok. 60-80 mln zł. Przedstawiciele banku na konferencji potwierdzili, że cena po jakiej bank kupił wierzytelności ZOZ-ów w 2001 roku, była zawyżona.

_ Takiej afery polityczno-finansowej być może jeszcze w Polsce nie mieliśmy _ - ocenił na konferencji prasowej Paweł Olszewski (PO). Zaapelował też do prezydenta o niezwłoczne zawieszenie ministra Kownackiego w pełnionej funkcji.

d1p4vge

Według niego osoba w stosunku do której toczy się postępowanie, co do której są wątpliwości natury finansowej nie powinna pełnić funkcji w Kancelarii Prezydenta do czasu wyjaśnienia sprawy.

Antoni Mężydło (PO) zaznaczył, że również w kancelarii Kownacki obraca olbrzymimi środkami.

Dlatego, jak uważają posłowie PO, zawieszenie Kownackiego byłoby decyzją o charakterze dyscyplinująco-zapobiegawczym. _ My obawiamy się, co może się zdarzyć w Kancelarii Prezydenta _ - powiedział Olszewski.

Mężydło ocenił, że prezydent powinien podjąć dziania, aby jego urząd nie stracił na swej randze. Jak mówił chodzi także o prestiż państwa.

d1p4vge

Dodał, że klub PO zwraca się też do ministra środowiska o przeprowadzenie kontroli zdarzeń w BOŚ i przedstawienie jej wyników opinii publicznej i Sejmowi.

Kownacki osobiście jeszcze nie ustosunkował się do zarzutów. Oświadczenie wydało natomiast w poniedziałek Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta, w którym napisano m.in., iż zarzuty wobec Kownackiego przedstawione przez Radio ZET są nieprawdziwe. Jak podkreślono, Kownacki uzyskał absolutorium za wszystkie okresy pracy w Banku Ochrony Środowiska.

d1p4vge
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p4vge